Scrabble Polonya ve Montreal’de İzleyiciyle Buluşacak

516

Geçen hafta sonu düzenlenen 23. İfsak Ulusal Kısa Film Festivali’nde izleyiciler tarafından beğeni toplayan Scrabble filmi; 9. Montreal Türk Film Festivali ve Polonya Uluslararası Film Festivali’ne de katılacak.

  1. İfsak Ulusal Kısa Film Festivali’ne katılarak büyük beğeni toplayan ve yönetmenliğini Merve Gezen’in yaptığı Scrabble filmi, 15-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Polonya Uluslararası Film Festivali ve 19-21 Mayıs tarihleri arasındaki 9. Montreal Türk Filmleri Festivali’ne katılarak sinemaseverler ile buluşacak.

Filmde bulunan karakterlerinden CEO, köylü, hayat kadını ve öğrenci olmak üzere 4 farklı kadını konu alan film, Scrabble oyunu başındaki karakterlerin çevresinde dönüyor. Filmde esas olarak vurgulanan ise, şiddete gören kadınların sorunlarının çözümü için öncelikli olarak toplumun bilinçlenmesi ve caydırıcı kanunların etkili şekilde uygulanması gerektiği konusu işleniyor. Filmin başrollerinde Defne Halman, Janset Paçal, Özge Erdem ve Kadriye Kenter gibi isimler yer alıyor. Filmdeki başarılı 4 kadın oyuncuya ise Cemre Naz Derin ve Asyak Akınhay isimlerinde 2 çocuk oyuncu daha eşlik ediyor.

Kanada Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Yabancı Kısa Film” ödülünü kazanan Scrabble filmi için sinema eleştirmenleri tarafından da olumlu yorumlar yapılıyor. Scrabble’nin yönetmeni Merve Gezen film hakkında verdiği bir röportajda, Türkiye’de doğup büyüyen bir kadın olarak bu ülkede şiddete uğrayan ve öldürülen kadınların dramını gözler önüne sermek istediğini ifade etti. Filminin senaryosunu yazarken ülkemizde son 5 yılda işlenen kadın cinayetlerini araştırdığını aktaran Merve Gezen, bu cinayetlerde öldürülme nedenlerini, cinayet yerlerini, öldürülme şekillerini, aile profillerini içeren çok sayıda haber ve yazı okuduğunu dile getirdi. Filmin senaryosunun gerçek olaylardan esinlenerek yazıldığını belirten Merve Gezen, senaryoyu yazmasına sebep olan en önemli olay olarak ise; 2015 Şubat ayında vahşi şekilde öldürülen Özgecan Aslan isimli üniversite öğrencisinin olduğunu sözlerine ekledi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir