Satürn’de Yaşam Belirtileri

1642

NASA’nın yaptığı araştırmalar sonucu Satürn gezegeninin 6. büyük uydusu Enceladus’un yüzeyindeki buzların altında tüm uyduyu kaplayan bir okyanus olduğuyla ilgili bulgulara rastlandı. Buzulların altındaki su kütlesinin deniz canlılarını barındırıyor olabileceği söyleniyor.

7 yıldan fazla zamandır Enceladus’un fotoğraflarını inceleyen NASA araştırmacıları, yüzeydeki titreşim büyüklüklerinin, buz yüzeyinin tamamen donmuş olmadığını bunun da tüm küreyi kaplayan bir okyanusun var olduğunu kanıtladığını belirtti.

Hydrothermal_activity_on_Enceladus.0

Bu teori ilk olarak 2005 yılında uydunun güney kutbunda buz ve su buharı püskürten volkanlar keşfedilmesiyle ortaya atıldı. Yüzeydeki buz kütlesinin 30-40 km altında olduğu düşünülen okyanusun derinliğinin ise 10 km olduğu varsayılıyor. Bu saklı okyanusun, güneş sistemindeki yaşama en uygun bölgelerden birisi olduğu düşünülüyor.

Cassini isimli uzay aracı Ekim sonunda Enceledus’a 49 km uzaklıktan geçiş yapacak. Böylece uyduyla ilgili daha net veriler elde edilebilecek ve gelecekte insanlı ya da insansız görevler için rotalar belirlenecek.

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir