Satın Alabileceğiniz Birbirinden Vahşi Askeri Araçlar

3419

Dışarıdan şehvetle baktığımız askeri araçları sahiplenmek imkansız olsa da, arada sırada bu listedekiler gibi satılık araçlar da bulunuyor. Kimisi sivillere satılıyor, kimisi aksiyon filmlerinde bolca kullanılıyor, bazılarını da özel şirketler iş ve güvenlik amaçlı satın alıyorlar, ne de olsa birçoğu kurşun geçirmez özelliğe sahip. İçlerinden bir tanesi ise satın alınamıyor, çünkü o araçtan yalnızca 1 tane var ve o da hali hazırda birisine satılmış durumda bulunuyor.

#1 Mercedes-Benz G63 AMG 6×6
Mercedes-Benz G63 AMG 6x6
Mercedes-Benz G63 AMG 6×6     (Fotoğraf: Daimler)

1979 yılından itibaren üretilen G serisi aracın abisi niteliği taşıyan, SUV kategorisine giren bu Mercedes Benz G63 AMG 6×6 adlı araç, yasal olarak trafikte bulunan en geniş ve ikinci en pahalı SUV araçtır. 6 tekerden çekiş gücüne sahip bu araç, 5.5 litrelik V8 motora sahip. Ayrıca 2 tane turboşarjlı iki egzantirik mili, 7 ileri otomatik vites ve 536 beygir gibi müthiş özellikleri bünyesinde barındırıyor. 5 adet yüzde yüz kilitli elektronik diferansiyel kilidine sahip olan araç, engebeli arazilerde hareket ederken hiç zorlanmıyor. 4,1 ton olan bu araç, 0’dan 100 kilometre hıza sadece 7,8 saniyede çıkıyor. Bu canavarın üretim yeri Avusturya’nın Graz kenti. Araç şimdiye kadar birçok aksiyon filminde de kullanılmış bulunuyor. Araç yaklaşık olarak 1,5 milyon lira fiyatla satılıyor.

#2 Renault Sherpa
Renault Sherpa (Fotoğraf: Renault Trucks)
Renault Sherpa (Fotoğraf: Renault Trucks)

Fransızların otomotiv devi Renault, ürettiği Sherpa model bu hafif zırhlı araç, 6 farklı modele sahip olmakla birlikte mermi, mayın ve patlayıcılara karşı oldukça dayanıklı şekilde tasarlanmıştır. Sherpa, genellikle gözlem, konvoy ve eskortluk gibi görevlerde kullanılıyor. 4 veya 5 insan taşıma kapasitesine sahiptir. Renault MD-5 kodlu, 4 silindirli, 4.76 litrelik motor hacmine sahip 215 beygirlik güçlü bir dizel motoru bulunuyor. 2006’dan günümüze halen üretimi Fransa’da devam etmektedir. Aracın fiyatı yaklaşık 820 bin türk lirası civarlarında seyrediyor. Kullanan ülkeler arasında Fransa, Brezilya, Şili, Mısır, Endonezya, Kosova, Hindistan, Lübnan vardır. Ayrıca bu aracı NATO ve Fransız birlikleri sıkça kullanmaktadır.

#3 GAZ Tigr
GAZ Tigr (Fotoğraf: GAZ Group)
GAZ Tigr (Fotoğraf: GAZ Group)

Gürültülü araç seven rusların bu aracı tasarlamaları ve Amerikan Hummer’larına karşı cephe almaları asla tesadüf olmamakla birlikte gördüğümüz bu zırh abidesi 5.9 litre hacminde 6 ileri manuel şanzımana ve 4 tekerden çekiş sistemine sahiptir. Rusya menşeili ve GAZ şirketi tarafından 2001 yılında dizayn edilen ve GAZ şirketi tarafından 2004 yılında üretime başlayan bu araç 7.2 ton ağırlığında, 9-11 kişi kapasiteli, otoyolda 140 km/h hıza, arazide 80km/h çıkabilen zırhlı ordu aracıdır. Ermenistan, Brezilya, Çin, Kongo, Gana, Hindistan, Rusya gibi ülkeler bu aracı kendi ordularında kullanmaktadır. Aracın değeri yaklaşık 330 bin Türk Lirası civarındadır.

#4 Paramount Marauder
Paramount Marauder (Fotoğraf: Paramount Group)
Paramount Marauder (Fotoğraf: Paramount Group)

Marauder adlı Güney Afrika asıllı bu zırhlı araç, Paramount Group tarafından 2008 yılında Güney Afrika’da üretilmiştir. Bu güçlü ve dayanıklı canavar, Abu Dhabi’de 2007 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Defans Gösterileri (IDEX) ve Konferansında ilk kez çalıştırıldı, aynı zamanda bu program Orta Doğu’daki en geniş kapsamlı projedir. Araç, 10 ton ağırlığa sahip, savaş zamanı bu ağırlık 15 tona kadar çıkabiliyor. Bu askeri araç 300 beygirlik dizel motora sahip, 10 kişi taşıma kapasitesi mevcuttur. Aracın 4×4 veya 6×6 çekiş sistemi olan iki farklı modeli bulunuyor. Saatte 100-120 kilometre hız yapabilen bu aracı kullanan ülkeler arasında; Cezayir, Azerbaycan, Kongo, Kazakistan, Ürdün, Singapur, Umman bulunmaktadır. Aracın fiyatı yaklaşık olarak 1 milyon 400 bin Türk Lirası civarındadır.

#5 Supacat LRV 400
Supacat LRV 400 (Fotoğraf: Supacat Limited)
Supacat LRV 400 (Fotoğraf: Supacat Limited)

Supacat markası SC Group adlı firmanın defansif alt koludur. Avusturya’da yüksek mobiliteye sahip ordu silahları üreten İngiltere merkezli bu şirket, özel mühendislik servisleri konusunda oldukça tecrübelidir. Aracın diğer adı Bowler Wildcat’tir. Araç ralli yarışı gibi organizasyonlarda kullanılmıştır. Cipler her ne kadar dizel motorlu beklense de bu aracın benzinli opsiyonu da vardır. Aracın, 3.2 litre hacme sahip, 5 silindirli, turboşarjlı, dizel 236 beygire sahip motoru Ford’dan alınmıştır. Opsiyonel olarak bu araç V8 benzinli 640 beygir gücünde satılmaktadır. Dizel motorlu versiyonu, 170 kilometre hıza çıkabiliyor fakat araç zırhlı olduğu için bu hız pratikte uygulanamıyor. Aracın üstüne kurulan 50 kalibrelik makineli silah, performansı biraz da olsa düşürebilmektedir. Tabi ki üstüne makineli silah kurulu halde satılacağını da söyleyemeyiz. Aracın ücreti yaklaşık olarak 750 bin lira civarlarında seyrediyor.

#6 DUKW “Duck” Amfibi Kamyonet
DUKW Duck Amfibi Kamyonet (Fotoğraf: Auctions America)
DUKW Duck Amfibi Kamyonet (Fotoğraf: Auctions America)

1942 yılında General Motors Company’nin Amerikan Ordusu için tasarladığı 2 buçuk tonluk bu amfibik araç, isminden de anlaşılacağı üzere hem karada hem suda hareket etme kabiliyetine sahiptir. 10 ileri ve 2 geri şanzımana sahip olan araç, arkasındaki pervane sayesinde suda hareket edebiliyor. Araçtaki özel bir panel ile aracın karadaki hareketinde, zeminin şekli ve yapısına göre lastiğin havası indirilip tekrar eski haline getirebiliyor. Bu aracın bulunduğu ilk savaş, 1943 yılında gerçekleşen Husky Harekatı’dır. Iwo Jima çıkarmasında çok önemli stratejik göreve sahipti. Bu önemli görevde bulunmasındaki en büyük sebeplerden biri yüzebilmesiydi. Bir diğer önemli faktör ise, yalnızca zırhının değil tekerleklerinin de kurşun geçirmez olmasıydı.

DUKW "Duck" Amfibi Kamyonet (Fotoğraf: Auctions Amerika)
DUKW “Duck” Amfibi Kamyonet (Fotoğraf: Auctions Amerika)

Bu amfibik zırhlı araç 6,8 ton ağırlığında, sıralı 6 silindire sahip, 92 beygir gücünde olmakla birlikte hız konusunda biraz sıkıntılıdır. 1942 ve 1945 yılları arasında 21 bin adet üretilen bu araçtan hala sokaklarda veyahut da denizde, gölde görülebilmektedir. Amerika’nın Boston eyaleti ve İngiltere’nin başkenti olan Londra’da turistleri gezdirmek amacıyla bu yaşlı araç halen kullanılmaktadır. Bazı koleksiyoncular için oldukça özel bir yere ve öneme sahip bu araç, 2014 yılında Amerika’da yapılan Littlefield Collection adlı açık artırmada çok büyük ilgi görmüştür fakat satıldığı fiyat o kadar da uçuk olmamıştır. Son satılan bu amfibik araç 230 bin Türk lirası civarında bir fiyat karşılığında yeni sahibini bulmuştur.

 

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hayali aracla

Bu araçlarla Türkiyede trafiğe çıkmak sadece bir hayal 🙂

elbette biz de bir gün muasır medeniyet seviyesine çıkıp bu araçları kendimiz üretip kullanacağız muhtaç olduğumuz şey damarlarımızda akan asil kandadır