Şanlıurfa Ve Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe

2627

Şanlıurfa Göbeklitepe

Şanlıurfa, tarihin sıfır noktası, peygamberler şehri, Eyyüp peygamberin makamı ve Türkiye’nin lezzet durağı. Bugün sizlere tarihi ve kültürel güzellikleriyle zengin, Kurtuluş savaşının şanlı kahramanı Şanlıurfayı az bilinen veya bilinmeyen yönleriyle anlatacağım. Şanlıurfa bulunduğu coğrafya nedeniyle ve etrafındaki Fırat ve Ficle nehirlerinin de etkisiyle çok verimli ve önemli bir şehirdir geçmişten günümüze. Birçok peygamber gelmiş geçmiş, birçok devlet hakimiyet kurmuş ve en son Mercidabık savaşıyla Osmanlı topraklarına katılmıştır Şanlıurfa.

Eyüp Peygamberin Makamı

Göbeklitepe Efsanesi

Bir de bu tarihlerden çok çok öncesine dayanan bir tarihi vardır ki kendi başına bir kültürel hazine barındırır. Göbeklitepe efsanesi içinde Eyüp peygamberin çile çektiği mağara, Şuayb peygamberin makamı, Şuayb şehrinin harabeleri ve Hz.İbrahim’in doğduğu mağara ve ateşe atıldığı Balıklıgöl yine Şanlıurfa’da yer alır. Daha da geriye gittiğinizde M.Ö 12.YY öncesine dayanan Göbeklitepe ile karşılaşırsınız ki şu ana kadar bildiklerimizi değiştirecek kadar önemli bir tarihi eserdir. Bu anlamda Şanlıurfa tarihin sıfır noktası olarak da anılır. Kısacası Balıklı gölü gezerken, Eyüp peygamberin makamını ziyaret ederken, eski Şanlıurfa sokaklarında dolaşırken, Harran’ın kümbet evlerine bakarken, bakırcılar çarşısından geçerken geçmişe döner, kendinizi o eski çağlara ait hisseder ve manevi havayı ciğerinize çekersiniz adeta. Tüm bunların dışında Urfa zengin yemek ve müzik kültürüyle de size Türkiye’nin hiçbir yerinde bulamayacağınız zevkler sunar. 7-1-sanliurfa-sira-geceleriKuzu ve koyun etinden yapılmış, yağlı ve bir o kadar lezzetli kebapları, has tereyağından yapılmış baklavası, kendine ait şıllık tatlısı,ev yapımı biber ve salçalarıyla eşsiz lezzetler sunan bir mutfağa sahiptir.
Yanık ve güzel türküleriyle Urfa Sıra Gecelerini ve Türk müzik dünyasında önemli yer edinmiş Müslüm Gürses,İbrahim Tatlıses gibi Urfalı sanatçıları da unutmamak lazımdır tabi ki.

Stitched Panorama
Göbeklitepe

Göbeklitepe Hikayesi

Göbeklitepe hikayesi, 1983’te bir köylünün tarlasını sürerken bulduğu taşla fark edildi ve incelenmeye başlandı. Kazılar devam ettikçe ve buluntular arttıkça Göbeklitepe sıradışı yanları ortaya çıktı. Kazılar sonucu bu yapıların tam 12 bin yıl önceye ait olduğu ve şuana kadar bilinenleri tamamen değiştirecek bir yapıda olduğu anlaşıldı. Çünkü insanoğlunu tarıma geçişi M.Ö 10 binlere, yazının icadı ise M.Ö 3500’lere dayanır. Yine burada yer alan dikilitaşların şekli, dizilişi ve üzerindeki semboller insanı şaşırtacak derecede düzgün ve güzeldir.

Göbeklitepe önce bulunan ve M.Ö 5 binli yıllara dayanan ve İngiltere’de yer alan gelişigüzel dizilmiş taşlardan 7 bin yıl, piramitlerden ise 7500 yıl eski olması ile önemli bir tarihe şahitlik etmektedir. Göbeklitepe farklılığı ve döneminin şartları göz önüne alındığında ne derece enterasan bir yapı olduğunu ortaya koyar. Bu yapı aynı zamanda ilk tapınak olma özelliğini taşır. Göbeklitepe araştırmalarda bulunan taşlardaki semboller ve burada yer alan dikilitaşlar Klaus Schimidt’e göre burada insanların kurban olarak adandığının ilkel sunak benzeri işaretleri taşır. Bu bağlamda insanların nasıl ve neden dinlere inanmaya başladığını bilmesek de  artık nerede başladıklarını biliyoruz. Göbeklitepe’de bulunanlar dünyada da büyük bir ilgi uyandırmış ve dünya medyasında da Göbeklitepe kendine genişçe yer bulmuştur. Kazıların ve araştırmaların halen devam ettiği bu özel yapı, uzmanlara göre ilerleyen yıllarda Mısır Piramitleri’nin yerini alarak binlerce turisti Türkiye’ye ve Şanlıurfa’ya çekebilir. Araştırmalar bittikten sonra Göbeklitepe’nin bilinenleri büyük ölçüde değiştireceği ve birçok bilinmeyene cevap bulacağı tahmin ediliyor.

göbeklitepe
Göbeklitepe Davos’ta

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Selim KAPLAN

2012 yılında Peygamberler Şehri Diyarbakır olduğu tescillenmişti. Buna rağmen halen Peygamberler şehri olarak Urfayı göstermeniz çok abestir. Lütfen topluma yanlış bilgi vermeyin. Gerekli düzeltmeyi yapınız.

Peygamberler Şehri Diyarbakır olduğu tescilleyen pekçok kaynak mevcut

Talha

Iyi de arkadaşım Diyarbakır’dan da birçok peygamberin geçmesi Şanlıurfa’nın peygamberler şehri olmadığı anlamına gelmez ki tüm Türkiye tarafından kabul edilen bir olgu haline gelmiştir Şanlıurfa’nın peygamberler şehri olduğu ve herkes tarafından böyle bilinir.Ayrıca Diyarbakır sahabeler şehri olarak bilinir.