Sanat Eseri Sayılabilecek Bağımsız 5 Oyun

1686

Oyun dünyası son 10 yılda grafikler ve gerçekçilik açısından çok yol katetti. Sektör büyüdükçe oyuncuların da istekleri çok değişmeye başladı. Artan talebin karşılanabilmesi için her büyük ekonomide olduğu gibi oyunlarda da orijinallikten uzak birbirinin aynı onlarca oyun sürüldü piyasaya ve bu oyunlar her seferinde oyuncuları hayal kırıklığına uğrattı. Bu süreçte bağımsız yapımcıların çıkardığı oyunlara ulaşılabilirlik de arttı. Oyuncuları kalite ve orijinallik açısından iyi yönde oldukça şaşırtan bir çok oyun geldi geçti. Bunlardan 5 tanesini ele alacağız.bastion-730x411

#1 Bastion

Nereden başlasam bilemiyorum. Yerle bir olmuş bir şehire uyanan “The Kid”in hikayesi. Spoiler vermek de istemiyorum oyun oynamaktan keyif almıyorsanız bile oynamanız gereken bir oyun bu.

maxresdefault (1)
şu güzelliğe bakar mısın?

Oyundaki bölümlerin hepsi elle çizilmiş. Renk paleti çok canlı ama hikaye de bir o kadar karanlık. İyi ve kötü karakterler arasında kesin çizgiler yok oyunda ve bu da sizi etik bir ikileme sokuyor. Bir de anlatıcı var oyunda attığınız her adımı betimliyor, atmosferi o kadar gerçekçi kılıyor ki hikayeye girememek gibi bir şansınız kalmıyor.

Oyun kaç sene önce çıktı playlistimin en üst sıralarında bu şarkı hala. Oyunda çalan şarkıların hepsi özgün ve o anki yaşadığınız duyguları çok iyi yansıtıyor. İlkokul 4. sınıftan beri oyun oynarım şu kalitede başka bir soundtrack duymadım ben.Bastion-Scumbag-Wallpaper-1200x800

Supergiant Games’in başyapıtıdır bu oyun. Eksik hiç bir yanı yok ve amatör sayılabilecek insanlar tarafından böyle bir sanat eserinin yapılabilmesi gerçekten istendiğinde herşeyin olabileceğinin bir kanıtı.

“See you on the other side kid.”


2345035-stanley_parable
#2 The Stanley Parable

Bir oyun düşünün bütün amacı sizi kandırıp ölümünüze sebep olmaya çalışmak olsun. Biraz şaka, biraz bilim kurgu ekleyin ve karşınızda The Stanley Parable. Oyunlarda belli senaryolar vardır, bunlara uyarsanız oyunu bitirip hayatınıza devam edebilirsiniz. The Stanley Parable bunun tam tersi.

Stanley-Parable-Red-Door
Okların gösterdiği kapıdan geçmek mi geçmemek mi? İşte bütün mesele bu.

Bu kapıdan girmek ölümünüze sebep olabilir. Belki de gerçekten bu kapıdan girmeniz gerekiyordu? Ne kendi kararlarınızdan ne de anlatıcının ipuçlarından emin olamadığınız sürekli güven sorunları yaşadığınız bir oyun düşünün.

The-stanley-parable-11

Bu oyunda karşınıza çıkan yüzlerce ironik şeyden sadece biri. Meali “Yalan söyleme. Eğer şu an yalan söylüyorsan, yalan söylemeyi bırak.” Tamamen yalanlar ve güven problemleri üzerine kurulu karar vermenizi zorlaştıracak herşeyi yapan bir oyunda böyle bir uyarı olması zaten inceden kafayı yeme sebebi.

braid_title

#3 Braid

Sevdiğiniz kişi için neler yapabilirsiniz? Bu oyunun da grafikleri elle çizilmiş, sesler de harika. Hikaye desen belki de tarihin en iyilerinden. Braid oyun dünyasında daha önce yapılmamış hiç bir şey yapmıyor aslında. Ama yaptığı her şeyi o kadar iyi yapıyor ki oyun bittiğinde -tabi bitirebilirseniz- uzaktan bakıp vay be dememek elde değil. Çocukken Super Mario’dan nasıl keyif aldıysanız aynısını belki daha da fazlasını vaad ediyor Braid.

Prenses başka kalede koçum.
Prenses başka kalede koçum.

Fantastik bir dünyada takım elbiseli ana karakterimizle zamanı geriye sararak, beynimizin bütün kıvrımlarını zorlayarak çözdüğümüz bulmacalardan sonra kurtarmaya çalıştığımız kızın başka bir kalede olması biraz eski günleri hatırlatmıştır sanırım.

indiefix_ksp1

#4 Kerbal Space Program

Hangimiz Facebook’ta Farmville oynamadık ki, ya da Roller Coaster Tycoon? İş kurma simulasyonları casual oyuncular tarafından çok tutulan bir tür. Çok yetenek gerektirmeyen, minimum bilgi ile maksimum keyfi aldırmaya çalışan oyunlardır Tycoon oyunları genelde. Kerbal Space Program burada ayrılıyor diğer oyunlardan. Çok çok çok fazla zaman harcamanız gerekiyor, ve işin kötüsü harcadığınız bu zamanın farkına bile varmıyorsunuz.Kerbal-Space-Program

Uzay’da keşfedilmeyi bekleyen sonsuz şey var. Kerbal Space Program size bunu hissettiriyor, ve başarısının en önemli sebebi de bu zaten. Aya gidiyoruz beyler dedikten sonra atmosfere çıkıp patlayan roketin verdiği hayal kırıklığıyla karışık hırsı hiç bir oyunda yaşamadım ben. Patlayan roketiniz alevler içerisindeyken kafanızdan geçen acaba nerede yanlış yaptım sorusu bile yeterli bence.lo6tdrd

Bir de şu var, oyun size fizik öğretiyor. Roketler jet motorları basınç farkları falan. Astrofizikten tutun kuantum teorisine kadar herşeyden azar azar sıkılmadan öğreniyorsunuz. Ve öğrendiğinizin farkına bile varmıyorsunuz. Fizikçi ve havacılık mühendisi arkadaşlarımla konuşurken farkettim birşeyler öğrendiğimi. Fizikçileri mezun eden oyun olarak da biliniyor Amerika’da.

header

#5 Stardew Valley

Şehrin monoton hayatından kaçmak istediniz mi hiç? Köyümü özledim iş stresi bana göre değil dediniz mi? Stardew Valley işte tam bunları düşünen biri tarafından yazılmış. Kimsenin kimseden beklentisi olmadığı bir yerde geçiyor Stardew Valley, dedenizin size miras bıraktığı çiftliğe taşınmanızla başlıyor herşey. Ayrı bir dünya ayrı bir hayat gibi, müzikleri grafikleri piksel sanatına alışkın değilseniz ilk başta biraz irite edebilir ama animasyonlara içeriğe o kadar önem verilmiş ki şaşırmamak elde değil.

summer1_small
tavuklar, ördekler, sebzeler, meyveler

Bir sahil kasabasına yerleşip organik domates yetiştirme oyunu diyebiliriz. İşin ilginci oyunun tarım kısmı mükemmel ve bununla yetinmemiş adam, karakterlerin gelişimi, karakterlerin sizinle etkileşimleri de harika. Zaten bir kaptırdığınız zaman saatlerce oynuyorsunuz. Güneş mi batmış geri sabah mı olmuş zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

karda kıyamette ata binip komşuya çay içmeye gidebiliyorsun yahu!
karda kıyamette ata binip komşuya çay içmeye gidebiliyorsun yahu!

Orda bir köy var uzakta diye şarkı vardı ya hani, işte o köy aslında bu köymüş. Pastoralliğin doğanın dibine vuruyorsunuz ve atmosfer o kadar iyi ki alternatif bir yaşam sanki. Kışın kömür bitince yaşanılan panik, paltoyu alıp kömür madenine inmek evdeki sevdiceği sıcak tutmaya çalışmak(evet romantizm de var ve dating simulationlara taş çıkarır).

Oynarken yaşananları şöyle anlatayım:

Oyunu satın aldım, saat akşam 10 gibiydi. Yatmadan önce biraz oynayalım nedir ne değildir bakalım dedim. Biraz uykum geldi, şu patatesleri ekip öyle yatarım dedim. Patatesleri ektik otları temizledik odunları kırdık. Saate bir baktım 3 olmuş.

Pişman değilim.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir