Şampiyon Belli, İkinci De!

1902
Süper Lig’de 32. hafta sona erdi. Beşiktaş artık “Şampiyor…” Kalan iki haftada mucizeler mucizesi olmazsa, sondaki “r” harfinin sağ tarafı uzayacak ve “şampiyon” olacak.

 

Evet, Beşiktaş, Galatasaray derbisinde aldığı galibiyetle zaten işi %99 bitirmişti, Fenerbahçe‘nin Başakşehir‘e kaybetmesiyle bu ihtimal %99,9 oldu artık. Resmi olarak değilse bile ipi göğüslediler, 6 sezon sonra şampiyon olmayı başardılar. Şüphesiz oynadıkları futbolla da bunu hak ettiler. Ligin en çok gol atan, deplasmanda en çok puan toplayan, toplamda en iyi takımı oldular.

Derbi galibiyeti işi bitirdi

besiktas-galatasarayi-tek-golle-maglup-etti,JpY0jxTaI0WC0tu0qR9rAw

Beşiktaş, 2010’dan beri kazanamadığı Galatasaray deplasmanında, en çok ihtiyacı olduğu bu dönemde kazanmayı başardı. Rakibinin hiç iyi bir sezon geçirmediğini ve yine de bu maça özel birtakım zorluklar çekeceklerinin farkındaydılar ama Galatasaray’ın ilk 45 dakikada sezonun en iyi futbolunu oynayacağını tahmin edemezlerdi! Buna rağmen bu devrede soyunma odasına 0-0 gitmeleri onlar adına büyük bir fırsat oldu ve ikinci yarıda her geçen dakika Galatasaray’ın gücünün düşmesiyle, direksiyonu ellerine aldılar ve onları zayıf defanslarının hatasıyla vurdular. Ardından beklemeye geçtiler.

Fenerbahçe zaten hiç inanmamıştı ki

resized_c0036-2322_eng_picture_20151214_7056441_7056446

Fenerbahçe, ilk devrenin sonu, ikincisinin başında forma geçmiş, liderliğe de erişmişti. Ancak ondan sonraki haftalarda devamlı olarak Beşiktaş’ın arkasında onları takip etmek zorunda kaldılar ve ellerine geçen her fırsatı bir sonraki hafta heba ettiler. Beşiktaş’ın bu kadar inatçı olacağını tahmin etmiyorlardı! Ardından Konya, Osmanlı ve Galatasaray maçlarında gelen üst üste puan kayıpları, onları tamamen demoralize etti. Beşiktaş’ın derbide kazanmasıyla da, var olan ufacık umutları söndü. Başakşehir karşısında bu psikolojiyle oynadılar. Aslında yine her zaman olduğu gibi defansta iyiydiler sanki, ama yıllardır bir şekilde Abdullah Avcı‘nın takımına karşı nutukları tutuluyor.. 5 dakika içerisinde bir defanstan çıkarken kaptırılan toptan gelen gol, bir de kontra golüyle maçtan koptular. Şampiyonluğa da güle güle dediler.

Beşiktaş hak etti

besiktas-tan-sampiyonluk-tweeti--7007268

İleriki yazılarımızda Beşiktaş‘ın sezonluk öyküsünü irdeleyeceğiz ama özetle şunu söyleyebiliriz ki Süper Lig’de üç büyük takımdan biriyseniz, hücumdaki gücünüz üst düzeydeyse ve defansta en azından vasatsanız, şampiyon olmanız o kadar da zor değil. Şenol Güneş‘in takımı, her Şenol Güneş takımı gibi muazzam bir hücum gücüne sahipti, defansta o kalitede olmasalar da bu sezon boyunca ciddi bir sorun olmadı. Ve tüm takımın iştahla oynadığı bir sezonda şampiyon olmayı başardılar. Tebrikler.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir