Samed Behrengi’nin Harika Eseri Küçük Kara Balık’tan Muhteşem Alıntılar

5365

Dünya edebiyatında bazı eserler var ki çocuk kitabı olarak yazılmış olmasına rağmen (yazarın niyetini bilemeyiz tabii) verdiği tavsiyelerin altına gerçek dünyaya ilişkin ipuçları gizli. En önemlisi bu kitaplar insanların kirlenmeden yaşayabilmesi çocuksu duygularını koruyabilmesi için birer rehber birer başucu kitabı. Bunlardan bir tanesi olan Küçük Kara Balık da konusu itibarı ile harika bir kitap. Kitap İranlı bir öğretmen ve yazar olan Samed Behrengi’ye ait. Ne yazık ki Behrengi oldukça şüpheli bir biçimde öldü. Kendisi şahlık rejimini eleştirdiği için öldürülmüş olabileceğine inanan insanların sayısı oldukça fazla. Bu güzel insanın yazdığı kitaptan harika alıntılar da aşağıda. Keyifli okumalar.

# 1
kucukkarabalik (2)

Balıkların çoğu yaşlandıkları zaman ömürlerini boşu boşuna geçirdiklerinden yakınırlar. Sürekli sızlanır, lanet okur, her şeyden şikâyet ederler. Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey, şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?

# 2
kucukkarabalik (3)

akıp da hiçbir yere ulaşamamak olası mı?
yani sence bir sonu yok mu derenin?
oysa her şeyin bir sonu var.
gecenin gündüzün oldugu gibi,
haftanın, ayın, yılın…

# 3
kucukkarabalik (4)

Küçük Kara Balık ‘Hayır anne!’ demiş, ‘Ben artık bu gezintilerden bıktım usandım. Başka yerlerde neler olduğunu görmek için yola koyulup gitmek istiyorum. Sen belki de bu sözleri başkaları küçük balığa öğretti diye düşünüyorsun. Ama bilmelisin ki, ben uzun zamandır bunu düşünüyorum. Tabii diğerlerinden de çok şey öğrendim.

# 4
kucukkarabalik (5)

Siz gereğinden fazla düşünüyorsunuz; ama yalnızca düşünmek olmaz ki! Yola koyulursak korkularımız tümden kaybolur gider.

# 5
kucukkarabalik (6)

…gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?

# 6
kucukkarabalik (7)

“Her an ölümle yüz yüze kalabilirim. Ama yaşayabildiğim sürece ölümü karşılamaya gitmem gerekmez. Bir gün ister istemez ölümle karşılaşacağım; bu önemli değil. Önemli olan benim yaşamamın veya ölümümün başkaların yaşamını nasıl etkileyeceği…” diye düşünüyordu.

# 7
kucukkarabalik (1)

Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil, önemli olan, yaşamımla da ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir