Samanyolu’nun 187 Megapiksellik Devasa Haritası Yayımlandı

1238

Şili’deki APEX teleskobunun yaptığı 700’den fazla gözlemden yararlanılarak oluşturulan harita tamı tamına 187 megapiksel. Devasa haritanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Özellikle, yıldızların oluşmasını sağlayan soğuk toz ve gazlara detaylı bir bakış sunan devasa harita, içerdiği bilgilerin açıklanması için şu ana kadar 70’den fazla makalenin yazılmasına neden oldu. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck uydusunun verileriyle birleştirilince çok ilginç bir sonuca ulaşıldı. Buna göre Samanyolu’nda her 10 yıl içerisinde Güneş kütlesine sahip 13 yıldız oluşuyor.

ATLASGAL ismi verilen projenin tamamlanması için yüksek hassaslığa sahip büyük ısınımölçer kameralar kullanıldı. Large Bolometer Camera (LABOCA) isimli cihazlar için proje yetkilileri,”Detektörlerinde oluşan çok küçük sıcaklık farklarını kaydederek ortaya çıkan radyasyonu ölçebilen balometre kameraları, aynı zamanda yıldızlararası ışığı engelleyen soğuk kara toz bulutlarında kurtulan ışımayı da tespit edebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir