Sakallı ejder, geko kertenkele ne yer

104

Geko Kertenkele ne yer, nasıl beslenir ?

Terrarium sevenlerin vazgeçilmez sürüngeni olan sakallı ejder veya geko kertenkelesi yaşam döngüleri olarak pek çok farklı özelliğe sahiptirler. Doğal teraryum ortamında küçük tropik bitkiler ile birlikte beslediğimiz sevimli bir sakallı ejder veya leopar desenli kertenkele olan geko doğal ortamında canlı böcek, haşere yerken terrarium ortamında hazır yem ve kolayca temin edebileceğiniz veya hazırlayacağınız canlı yemleri tercih etmeniz gerekir. Çünkü geko ve sakallı ejder gibi kertenkeleler bitkiler ile beslenemez. Bir kertenkele olarak leopar geko veya sakallı ejder yetiştirmek isterseniz çok dikkat gerektiren bir beslenme programına uymanız gerekir. Özellikle canlı yem tercihiniz bir zorunluluktur ve düzenli olarak sağlamazsanız geko veya sakallı ejderin sağlığını ve parlak, desenli deri özelliklerini kaybettiğini görürsünüz. Leopar geko veya benzeri kertenkeleler beslenme konusunda seçici olabilir ve seçimleri hangi böcek veya larva yönünde ise bu larva ve böcek geko beslenmesi için öncelikli tercih olmalıdır.
geko.jpg

15-20 yıllık bir ömre sahip olan geko ve sakallı ejder 30-40 lt hacme sahip bir teraryum içinde rahatlıkla beslenir.geko-kertenkele.jpg

Geko kendini yenileyebilen nadir hayvanlardan biridir. Kuyruğu kopan bir geko bir kaç hafta içinde yeni kuyruğu ile salına salına terrarium içinde gezinmeye başlayabilir. Basit bir uzama olmayıp oldukça kompleks bir yeniden kazanım olan bu durum bir mucize şeklinde gelişir. Sürüngenlerin bu çeşidi gekolar veya kertenkeleler olsun kaybettikleri ekstremite veya kuyruklarını bir süre sonra tekrar sürgün veren bir bitki filizi gibi geri kazanırlar.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir