Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

5467

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu bir çok insanın kafasını kurcalamaktadır. Dünya üzerinde saç dökülmesi ve saç dökülmesinin nedenleri çok üzerinde durulmayan fakat ciddiye alınması gereken bir problemdir. Zira saç dökülmesi genetik faktörlerden kaynaklıysa kişi kel kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalır; diğer bir durum (demir eksikliği, hormonal değişiklikleri, diyabet…) söz konusuysa önlem alınmadığı takdirde saç dökülmesi ve kelliğin yanında diğer rahatsızlıkların ilerlemesi de mümkün. Bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna cevaplar ve saç dökülmesine çözüm önerileri bulacaksınız.

saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Saç dökülmesinin nedenleri çok çeşitli olmakla beraber cinsiyete göre de farklılık gösterir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin nedenleri genel olarak demir eksikliği ve genetik yatkınlıktan kaynaklıdır. Kadınlardaki saç dökülmesinin nedenleri arasında ise çinko eksikliği sıkça görülmektedir. Saç dökülmesine çözüm bulmak isteyenler ve saç dökülmesine ne iyi gelir bulmak erkek ve kadınlar ilk olarak bu nedenler arasında yoğunlaşabilir.

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde neredeyse eşit oranda görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde genetik faktörler, mevsim değişiklikleri, hormonlar, stres faktörleri, beslenme ve diyet saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle kadınlarda mevsim değişiklikleri, hamilelik sonrası emzirme dönemi, sıkı yapılan diyetler sonucunda gelişen yoğun kalori ve protein kaybı, kansızlık (demir eksikliği), çinko eksikliği, biotin (Vitamin H) eksikliği saç dökülmesinin nedenleri olarak karşımıza çıkar.

Günde 100 teli aşan bir saç kaybı varsa hekim tarafından mutlaka bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Aksi halde kalıcı saç dökülmesi büyüyebilir. Bu nedenle hekim tarafından yapılan erken ve doğru teşhis saç dökülmesini önlemek için önemli.

sac dokulmesinin nedenleri

Erkeklerde genetiğe bağlı saç dökülmesi aslında ergenlikle beraber başlar. Nedenlerinden birisi genetik yatkınlıktır. Eğer ailenizde kellik varsa sizde de olma ihtimali yüksektir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla testesteron bulunur ve bunlar saç köklerine yapışarak saç köklerine zarar verir. Uzama evresinde bulunan saçlar bu nedenle engellenir ve büyümesi, canlı kalması zorlaşır. Ardından da güçsüzleşerek dökülür. Ancak testesteronun değişim geçirerek DHT hormonu haline gelmesi ve saç köklerine yapışması sonucu dökülme düşme olarak gerçekleşmeyebilir. Elinizi saçınıza attığınız zaman elinize gelen saçlarınız o anda dökülen saçlar değil saha öncesinde bu nedenle dökülen saçlardır. Eğer saç dökülmesi konusunda en çok bu dökülme türünü gözlemliyorsanız sebebi DHT hormonu olabilir. Eğer DHT hormonunun önüne geçilebilirse saç dökülmesi azalış gösterebilir. Ayrıca anlayacağınız üzere saçı fazla yağlı tutmamak ve sürekli yıkayarak bu yağlardan arındırmak da bu noktada saç dökülmesine çözüm olacaktır.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm:

İlaç kullanmayı sevmeyen birçok kişi saç dökülmesine bitkisel çözüm bulmak için uğraşacaktır. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve yiyecekleri bilmek bu noktada saç dökülmesini önlemek için önemlidir.

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler:

Saç dökülmesini önlemek için özellikle deniz ürünleri çok faydalı olmaktadır. Yukarıda da okuduğunuz gibi çinko eksikliği saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda gelir ve deniz ürünleri çinko barındırdığı için saç dökülmesine iyi gelir. Somon balığı da en faydalılar arasında yer alır. Barbunya, havuç, kırmızı et, proteinli yiyecekler, koyu renkli sebzeler saç dökülmesine iyi gelir.

Saç dökülmesine iyi gelen sebzeler ve meyveler:

Saç dökülmesinin nedenleri arasında demir eksikliğini de saymıştık. Bu nedenle demir içeren başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesine bitkisel çözüm olarak kullanılabilir. Ayrıca C vitamini içeren mandalin, portakal, greyfurt gibi meyveler de saçların yıpranmasını ve koparak dökülmeleri engelleyecektir.

Saç dökülmesine iyi gelen kuruyemişler:

E vitamini barındıran fındık ve badem saç dökülmesini önlemek için tüketilebilir.

 

fft68_mf62754

Peki biz, alternatif tıpla bu tedavi sürecine nasıl yardımcı olabiliriz? Sizler için her biri saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna ayrı bir cevap niteliğinde olan 10 bitkisel kürü hazırladık. Umarız bu kürler de saç dökülmesine çözüm olarak işinize yarar.

#1 Isırgan Otu

20 bardak kaynak suya; 1 çorba kaşığı çok ince kıyılmış ısırgan otu koyun. Yarım saat bekletildikten sonra temiz ve ince bir tülbentten süzün. Yatmadan önce, bu suyla saç diplerinizi ovarak yıkayın. Saç dökülmesini önlemek için çok işinize yarayacaktır.

#2 Yumurta

2 bardak ılık suya; 1 adet çiğ yumurta sarısı koyup, çırpın. Akşamleyin, saçlara ovularak sürün. Sabahleyin, katranlı sabun ve bol suyla yıkayın. Bu yöntem kepeklenmeyi de engeller.

#3 Sarımsak

1 baş kuru sarımsak ateşte pişirin ve ezin. Külüne; 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup, karıştırın. Yatmadan önce, saç diplerine işleyecek şekilde sürün. Temiz bir tülbentle sarıp, yatın. Sabahleyin, katranlı sabun ve bol suyla yıkayın.

#4 Karbonat

Temiz bir şişeye; 2 su bardağı sıcak su, 2 çorba kaşığı (25 gram) karbonat ve 2 çorba kaşığı (25 gram) Arap sabunu koyun. İyice çalkalandıktan sonra 24 saat bekletin. Sonra, üstte biriken kısım alınıp saçlara sürün. 6 saat sonra bol suyla yıkayın.

#5 Kepek

10 bardak suya; 11 avuç kepek koyun. 10 dakika kaynattıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzün. Suyuna, 1 su bardağı taze sıkılmış limon suyu koyup, saçlarınızı yıkayın. Aynı işleme, 15 gün devam edin.

#6 Hatmi Çiçeği

8 bardak suya; 1 avuç hatmi çiçeği koyun. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzün, saçlarınızı yıkayın.

#7 Bal

1 su bardağı bala; 1 tatlı kaşığı toz karabiber ve 1 kahve fincanı yeni sıkılmış kuru soğan suyu koyun. İyice karıştırıldıktan sonra, saçlara, diplerine gidecek şekilde sürün. 6 saat sonra ılık su ve katranlık sabunla yıkayın.

#8 Susam Yağı

Saç diplerine, 10 günde bir susam yağı sürün.

#9 Lavanta Çiçeği Yağı

Saç diplerine, lavanta çiçeği yağı ile friksiyon yapılın. 6 saat sonra katranlı sabun ve bol suyla yıkayın.

#10 Sardunya

Aktarlardan kokulu sardunya yaprakları (güçsüz ve kırılgan saçlara sağlığını geri getirmede oldukça yaygın bir tedavidir) isteyin. Sardunya yapraklarını yaklaşık 15-30 dakika kaynatın ve beyazlaşana kadar bekleyin. Bu suyu daha sonra bir kap içine süzün ve saçınızı şampuanladıktan sonra en az haftada iki kez saç durulaması için uygulayın.

Uyarı: Öncelikle saç dökülmesine çözüm için bu tedavi yöntemlerinin hepsini aynı anda uygulamamanızı tavsiye ederiz. Ve ayrıca unutmayın ki erken teşhis hem hayat hem saç kurtarır 🙂 Lütfen doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Kaynakça:

Mayoclinc

Organic Facts

3
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sudenaz

Gerçekten çok önemli bir konuya, çok güzel değinmişsiniz. Emeğinize sağlık.

teşekkür ederiz