Sabah İnsanı Olmak vs. Gece İnsanı Olmak

3607

Kimimiz için dünyanın en büyük keyfi güne erken başlamak, kimimiz içinse bu en büyük işkencelerden bir tanesi.

Büyüklerimiz her ne kadar erken kalkar yol alır demiş olsa da, bilim dünyası bile bugün hangisinin daha iyi olduğu konusunda kendi içerisinde sürekli bir tartışma içerisinde.

İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğu ortada. Zaten erken kalkan birini geç kalkmaya, geç kalkan birini de erken kalkmaya alıştırmak çok zor hatta neredeyse imkansız. İş hayatında olup, her sabah nefret ederek uyanıp işe gitme zorunluluğunu bunun dışında tutuyoruz tabi ki.

İlginç sorunlara cevap arayan ünlü YouTube kanalı ASAPScience ’da bu konu üzerindeki araştırmaları derleyerek, sabah insanı mı yoksa gece insanı mı olmanın daha avantajlı olduğunu araştırmış.

İşte araştırma sonuçları;

#1 Uyku vaktiniz üzerinde söz sahibi olan aslında pek de siz değilsiniz. Hangisi olduğunuza karar veren genleriniz.

uykugeni

#2 Günlük normal aktivitelerin 09:00 – 17:00 arasında olduğu gerçeğini kabul edersek, gece insanları burada daha dezavantajlı durumda. Hatta bir çoğu bu düzene uymaya çalıştıklarından, uzmanların sosyal jet lag olarak nitelendirdikleri hastalığa yakalanmış durumda.

Sosyal Jet Lag: Başka zaman diliminde yaşıyormuş gibi hissetme.

Bored Businesswoman Sleeping In A Meeting

#3 Uyku bozuklukları beyin fonksiyonları üzerinde etkili. Bu yüzden genel olarak gece insanı olan öğrenciler daha düşük notlar alırlar.

Fatigue a way of life for many high schoolers

#4 Erken kalkan insanlar genel olarak daha pozitif ruh halleri sergilemekte ve kötü bağımlılıklara karşı yatkınlıkları gece insanlarına göre çok daha az.

happy-morning

Buraya kadar sabah insanlarının avantajları şeklindeydi. Eğer bir gece insanıysanız üzülmeyin şimdi sizin avantajlarınız geliyor.

#5 Gece insanlarının genel olarak sabah insanlarına göre zihinsel yetenekleri daha güçlüdür ve çok daha yaratıcıdır.

night creativity

#6 Gece insanlarında stres hormonu olan Kortizol’un fazla olması onları risk almaya daha yatkın hale getirir. Böylece ani tehlikelere karşı savunmaları daha yüksektir. Yani bu da daha çok fırsat ve daha çok maddi kazanç demektir.

lots of money

#7 Gün içi performanslarına baktığımızda gece insanlarının performansları sabah insanlarının performanslarına göre daha yüksektir.

daily performance

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir