Rolls-Royce Sweptail: “Dünyanın en pahalı otomobili”

677

Bugüne kadar üretilen ve dünyanın en pahalı otomobili olarak bilinen Rolls-Royce Sweptail modeli 20 ve 30’lu yılların tasarım anlayışını günümüz dünyası ile bir araya getiriyor.

Rolls-Royce satın almak her zaman için kişiyi kullanıcı deneyimi açısından da çok farklı bir yerde konumlandırmaktadır. Tarihe baktığımızda kraliyet ailesi üyeleri ve diplomat gibi üst statüdeki kişi ve kurumlar tarafından tercih edilen bu markayı farklı noktada konumlandıran pek çok özelliğinden bahsedebiliriz. Üreticilerin Rolls-Royce gibi projelerden birinin geçmişe duyduğu bağlılığı sık sık ortaya koymayı sevdiklerini biliriz. Yaklaşık olarak 13 milyon dolar fiyata satılacağı belirtilen Rolls-Royce Sweptail modelini diğer modellerden ayıran en önemli fark da işte bu. Konusunda uzman bir ekip tarafından tasarlanan Sweptail modeli 20 ve 30’lu yıllara özlem duyanları o döneme götürmek için söz veriyor.

Aracın ön tarafı modifiye edilmiş bir Phantom‘u hatırlatırken, ünlü markanın ikonik ızgarasının alüminyum ve ayna birlikteliği ile bir araya getirildiğini görüyoruz. Tek parça halinde ve oldukça büyük bir şekilde kullanılan ön ışıklandırmalar da yansıtılmak istenen yılların gangster otomobillerine bizleri götürüyor. Aracın arka kısmında coupe formuna profilden bakıldığında ise lüks bir yatı andırıyor. Tasarımcıların Sweptail modelinde vermek istedikleri mesajın bu yönde olduğunu dikkate aldığımızda gerçekten başarılı bir çalışma ortaya koyduklarını söylemek gerekir. Tavan bölümü ise aracın ön bölümünden bagaja kadar tamamen panoramik camdan oluşan Rolls-Royce Sweptail modelinin arka kısmı taban çizgisi ile tamponun birleşmesinden oluşuyor. Arka koltuklar iptal edilerek bunun yerine cam kenarları ile aydınlatılan büyük bir ahşap rafın monte edildiği araçta kullanıcı için özel bir şampanya bölmesi de ihmal edilmemiş. İtalya‘da düzenlenen bir etkinlikte tanıtımı yapılan Sweptail’i satın alacak kişi de merak ediliyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir