Ramazan Ayında Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

507

“Ramazan Ayı Ve Sosyal Medya Eğilimleri” isimli araştırma kapsamında Ramazan ayında oruç suresinin uzun olması dolayısıyla sosyal medya araçlarının daha fazla kullanıldığı ve bunun zaman geçirmek amacıyla yapıldığı tespit edildi.

“Ramazan Ayı Ve Sosyal Medya Eğilimleri” araştırmasında sosyal medya kullanımındaki eğilimler ve değişiklikler konu edilirken, söz konusu araştırmaya 21-55 yaş arasındaki 174 üniversite öğrencisi ve mezunu katıldı. Araştırmaya katılanlara; “Ramazan ayında en çok hangi sosyal medya aracını kullanırsınız?”, “Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medyada paylaşılması hakkında neler düşünürsünüz?” ve “Ramazan ayında paylaşımlarınızı hangi zaman aralığında daha sık yaparsınız?” gibi sorular yöneltildi.

Araştırma neticesinde Ramazan ayında çoğunlukla görsel temalı sosyal medya araçlarının kullanıldığı ortaya çıktı. Sosyal paylaşım platformları arasında ise YouTube ile Instagram daha yaygın olarak kullanırken, paylaşılanlar arasında dini içerikli resimli mesajlar ve Ramazan sofralarına eğiliminin artış gösterdiği belirlendi. Ramazan ayı boyunca YouTube’da belgesel, film ve dizi izleyerek zaman geçirme eğilimi gözlenen araştırmada, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma platformlarının da mesaj gönderme ve iletişim amaçlı kullanıldığı tespit edildi.

Araştırma sonucunda Ramazan ayında sosyal medya platformları üzerinden yapılan paylaşımların farklılaştığı, Ramazan ayından önce çok sık yapılmayan dini içerikli mesaj ve iletilerde artış olduğu meydana çıktı. Sosyal medya paylaşımları ve iletilerinde özellikle daha yapıcı ve pozitif bir dil kullanılmasına özen gösterildiği de belirtildi. Ayrıca, “Ramazan ayında sosyal medyada polemik ve münakaşaya girmek gibi olumsuz davranışlardan kaçınırım.” Şeklinde bir önerme yöneltilen kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu yaklaşıma katıldı.

Araştırmaya katılan kullanıcıların neredeyse tamamı Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medya üzerinden paylaşılmasını eleştirerek, bunları yanlış ve gereksiz buldu. “Ramazan ayında sosyal medyada yardım temalı paylaşımları ve aktiviteleri desteklerim.” şeklinde yöneltilen önerme ise, araştırmaya katılanlar tarafından destek görmedi ve sosyal medya kullanımının artık gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu neticesine varıldı. Ramazan ayına özel olarak sosyal medya kullanımının azalmadığı ve aksine arttığı sonucu ortaya çıktı.

Araştırmada Ramazan ayında din adamlarının ve dini içerikli sosyal medya hesaplarının takip edilmediği, böyle kişi veya hesapların ilgi odağı olmadığı anlaşıldı. Uzun oruç sürelerinde sosyal medyanın vakit geçirme amaçlı olarak kullanıldığı belirlenirken, sosyal medya kullanımının Ramazan ayının kendine özgü ikliminden etkilendiği belirtildi. Ayrıca zekât miktarını hesaplama, fitre ve sadaka verecek kişi arama, bayram namazı saatini öğrenme gibi pek çok sorunun yanıtının sosyal medya sitelerinde araştırıldığı belirlendi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir