Putin Meclis’te; “Allah Türk Yönetimini Cezalandırmaya Karar Verdi” Dedi

1694

Rusya ve Türkiye arasındaki uçak düşürme krizinin devamlılığı adına ilginç günler sürmekte. Bugün Rusya’da gerçekleştirilen Federal Meclis toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Putin; aşağı yukarı 1000 kadar vekile yaptığı konuşmada, Türkiye için de ilginç söylemlerde bulundu. Konuşmanın en ilginç tarafı; Türk halkını kastederek “iyi ve çalışkan” diyerek bir anlamda Atatürk‘e göz kırpmış olurken (biliyorsunuz ki Atatürk de “Türk halkı çalışkandır.” demekteydi bir çok konuşmasında) Türk iktidarını ise onlarla aynı kefeye koymadığını dile getirmesiydi. Türkiye’nin uçak düşürme olayında, hayatını kaybeden (ki paraşütle atlayan bir askeri öldürmenin savaş suçu sayılıyor olması lazım) Rus askeri için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan konuşmanın en ilginç bölümlerini şöyle sıralayabiliriz;

sonbisey_putin_02
“Irak, Libya Suriye şu anda anarşi bölgeleri ve tüm dünya için tehdit teşkil ediyor. Terörü sadece tek bir ülkenin yardımıyla yenmek mümkün değildir. Özellikle de sınırlar açıkken ve halklar göç ederken.

Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz. Bu arada Türk milleti  iyidir, çalışkandır ve yeteneklidir. Türkiye’de Rusya’nın çok eski ve güvenilir dostları var. Bilmeliler ki biz onları, Suriye’de görev yapan Rus askerlerinin ölümünden doğrudan sorumlu olan Türk yönetimiyle aynı kefeye koymuyoruz. Bizden sinirli ve histerik tepkiler beklemesinler.

Pilotumuzun ölümünden Türk elitleri sorumlu, bunu asla unutmayacağız.

https://twitter.com/RT_com/status/672342353760419840/photo/1

Savaş suçu işleyip insanlarımızı öldürdükten sonra domateslerle ya da inşaat sektöründeki bazı sınırlamalarla paçalarını kurtarabileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar.

Uçağımızın düşürülmesinden Türk hükümeti sorumlu. Bunu yaptıklarına pişman olacaklar. Moskova, Ankara’nın teröristlere yardım ettiğini görmezden gelemez.

Türkler uçağımızı neden düşürdü anlamıyorum. Bunu neden yaptılar ‘Allah’ bilir. Tüm problemleri –önceden göremediklerimizi bile- başka şekilde çözebilmeliyiz. Allah, Türk yönetimini akıldan yoksun bırakarak cezalandırmaya karar verdi.

sonbisey_putin_03
Teröristlerle yasadışı ve kanlı ticaret yapılmasına izin verilmemeli. Türkiye’ye savaş tehditleri savurmayacağız.

Rusya, Türkiye ile bölgesel güvenliğe ilişkin en hassas konularda işbirliği yapmaya hazırdı.

Uluslararası terörle mücadele edebilmek için tek yumruk olmalı, terör karşıtı güçlü bir cephe oluşturmalıyız. Ülkeler terör karşısında çifte standartlardan kaçınmalı, terörist grupları kendi çıkarları için kullanmayı bırakmalı.

İhaneti her zaman utanç verici bir şey olarak gördük. Teröristlerle yapılan bu işbirliğini unutmayacağız. Bunu Türkiye’dekiler, pilotumuzu sırtından vurup ikiyüzlülükle yaptığını haklı göstermeye ve teröristlerin suçlarını örtbas etmeye çalışanlar da bilmeli.

Suriye’de terörist gruplara yönelik hava operasyonlarında yer alan askerlerimiz aslında Rusya için savaşıyor.

Suriye’de yoğunlaşmış olan teröristler, Rusya için özel tehdit teşkil etmektedir. Aralarında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen çok sayıda kişi var. Para, silah alıyorlar ve güçlerini artırıyorlar. Eğer çok güçlenip Suriye’de zafer kazanırlarsa, o zaman kaçınılmaz olarak Rusya’ya da gelecekler. Rusya’da nefret tohumları ekmek, korku ve nefret yaratmak, insanları öldürmek isteyecekler. Onları izleyip yok etmek zorundayız. Suriye’de hava operasyonumuzu tam olarak bu nedenle ve meşru Suriye hükümetinden gelen resmi talep üzerine başlattık.”

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir