5 popüler tatil mekanı Yaz için Özel

997

Lonely planet sitesi bu yıl içinde gidilmesini önerdiği 10 şehir arasından seçtiğimiz 5 yakın şehir hakkında kısa bilgiler vereceğimiz bu yazıyı  Fransa’nın meşhur futbol takımı ve üzüm bağları ile meşhur şehri Bordeux şehri ile başlıyoruz. Bordo Paris’e nazaran uyuyan güzel olarak adlandırılabilecek sakin bir şehir kalabalık olmayan meydanları, güzel ve hesaplı yemeklerin afiyetle yenebileceği gurme mekanları ile yeni hızlı tren hattının da ulaşım kolaylığı göz önüne alındığında güzel bir alternatif olarak akılda tutulmalıdır. Tarihi pek çok şatonun ve müzenin de yakın çevresinde barındıran Bordo bu özellikleri ile kültür turizmi içinde cazip bir şehirdir.

Portekiz’den bir diğer olası yaz tatili için popüler mekan Lizbon olarak öne çıkıyor. Lizbon yürümeye uygun çok büyük olmayan bir şehir fakat tepeler üzerine kurulu olduğu için bu yürüme turları esnasında yorucu parkurlar ve dik yokuşları göz önüne almanız gerekir. Jeronimo Manastırı ve St Jorge Kalesi gibi tarihi mekanları ile tarihi özellikleri olan pek çok gezi mekanına sahip olan Lizbon hava şartları olarakda ne çok sıcak ne çok soğuk iklim özelliklerine sahiptir böyle olunca mutedil havası ile gezenlere her zaman doğal bir konfor sağlayan hali vardır.

Bir diğer alternatif tatil mekanı bu yaz için komşumuz Rusya’nın başkenti Moskova. Kremlin sarayı meşhr Ortodoks kiliseleri ve çoğu Türk müteahitler tarafından yapılmış lüks çok katlı konut ve ofis binaları ile tarihi ve modern dokuyu iç içe uyumlu bir şekilde barındıran Moskova Türkiye’den tatil için uzak olmayan bir destinasyon olması yanında halkının ülkemiz ile olan yakın ilişkiler nedeniyle sıcak ve samimi ilgileri de ek bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Karadağ Montenegro’nun Budva şehri bir başka alternatif yaz tatili mekanı ve bu güzel Hırvat şehri Akdeniz kıyısında eşsiz denizi, tarihi mekanları ve orta kalitede otelleri ile iyi bir tatil alternatifi olabilir. Budva Osmanlı yadigarı yakın çevresinde ki birkaç cami, tarihi limanda yerleşik doğal yarımadası çok sayıda yerel lokanta ve kafeterya ile Budva oldukça iyi bir yaz alternatifi.

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir