Pokemon ve Amerikan Rüyası

1573

Çocukluğumuzun favori çizgi filmlerinden olan Pokemon’un bir süre önce 60 küsür bölümünü izleyip kendimce bir tespit yapmıştım. Animede fark ettiğim taşıtları özellikle not aldım önceki bölümlerde gözden kaçırdığım yerler olabilir, kusura bakmazsınız umarım.

1.sezon 36. bölüm Bildiğimiz taşıt kullanımına açık köprüyü bisiklet çetesi kullanıyor.
1.sezon 40. bölüm Roket Takımı jiple Pokemonları kaçırıyor.
1.sezon 45. bölüm Neon kasabası 24 saat hareketli bir yer diye tanıtılmasın rağmen Roket Takımının kamyonu haricinde bir araç yok.
1.sezon 47. bölüm Pokemon taşıyan kamyon kaza yaptı.
1.sezon 53. bölüm Roket Takımı’nın sihirbaz ekipman arabası ortaya çıktı.
1.sezon 54. bölüm Roket Takımı yine arabayla ortaya çıktı.
1.sezon 57. bölüm Polisler arabayla gelip,Ash ve arkadaşlarını tutukladı.
1.sezon 58. bölüm Gemi ve balon var bu bölümde de.
1.sezon 62. bölüm clefairy’lerin uzay gemisi.
1.sezon 64. bölüm Roket Takımının tankı.

İzlediğim yere kadarki kısımlar Kanto bölgesinde geçiyor.Hayali bir bölge de olsa insanda ister istemez Japonya’da olan bir bölge düşüncesi oluşuyor.
Şu linklerde 1999 yılındaki araba üretim sayılarına bakabilirsiniz ülkelerin (Şuradan da 98 yılındaki verilere ulaşabilirsiniz.)

Gayet normal aslında buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok neticede Japondur yapar denebilir ki Toyota, Honda, Mazda, Subaru gibi araçların uzun yıllardır üreticisi. 8.1 Milyonu kişisel kullanım için yaklaşık 1.8 milyonu da biraz daha genel kullanım için üretilmiş. Bunların bir kısmının ihracatta kullanıldığını varsayalım hatta yarısı diyelim yaklaşık 5 milyon araçları var. o yıllarda da yaklaşık 126 milyon nüfusları var, yani ortalama 25 kişiye bir araba düşüyor. En kötü ihtimalle bir bölümde birkaç taşıt görmemiz gerekir sanırım.

Amerikan Rüyası’nın çok fazla dünya genelinde yankı bulmasının da etkisiyle Japonya bir şekilde kendisini dünyaya pazarlamak istedi. Sinemadaki iyi karakterleri, kötü karakterleri, verilmek istenen mesajlarla, inceden yapılan göndermelerle Amerika bunu çok başarılı bir şekilde devam ettiriyordu; Japonya’da bunun için çalıştı fakat Japon sineması Hollywood kadar başarılı olmadı bu konularda, genele hitap eden serileri yakalayamadılar doğal olarak da bu sektör üzerine çok yoğunlaşmadılar. Peki bu animeler için ne diyebiliriz Japonya birçok animede sakin,ferah,yaşam seviyesi yüksek olaylarından ya da doğa üstü olaylardan yola çıkıyorlar, bu da belli bir kesime izlettiriyor kendini verebildikleri mesajları da kısmen veriyorlar. Bu arada ne kadar yeşillik konusunda insanlara,tarihi değerlerine saygı konusunda kısmen doğru olsa da ülkeleri tanıttıkları kadar da masum değil.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir