Pokemon Go tehlikeli mi?

1961

Bir anda  Pokemon Go oyunu  hakkında reklam, medya lansmanı, başarı hikayeleri hasılı kelam yoğun bilgi akışına tutulduk!

Önce basitçe meşhur japon çizgi filminin oyunu harika grafiklerle albenili hale getirildiğini düşündük hepimiz ve kimimiz uzaktan, kimimiz yakından takibe başladık.

Fakat oyunu kurmadan önce bazı gizemli şık manevralar yapıldı tam da bu hadiseler ülkemizde bir aktif darbe girişimine de denk gelince komplocu kafalarımız daha çok işledi.
Öncelikle Amerika’da oyunun rahat oynanması amacıyla internet servis sağlayıcıları ücretsiz free WiFi teklifinde bulundular. Hadi bayram değil seyran değil bu kapitalistler fakiri fukarayı neden öpüyor?
Sonra medyada ana haber bültenlerinde yahut hava durumu sunumlarında pokemon go oynayan spikerler salak salak canlı anda stüdoda dolaşmaa başladılar.Tabi ki biz dahil oyunu ballandıra ballandıra anlatan haberler yapıldı.Fenomen teknoloji gurular ve bloggerlar yayınları ile online toplumu meraklandrıcı yazılar kaleme aldılar. Ve tabi oyun önce ücretli denirken birden ücretsiz bir formda dağıtıma geçildi.

Şimdi acizane yorumumuz komplovari işleen zihnimizin ürünü olup bilgisayar işinden anlayanlar için risk teşkil eden çok saıda özelliğe sahiptir.

Pokemon Go aktif oyun sırasında kamera otomatik açılmakta ve çevrede bulunan pokemonlar GPS destekli olarak aranıp, tespit edilerek araştırılmaktadır. Bir başka ifadeyle GPS koordinatlarınızda istemli ? veya istemsiz robota dönüşerek  bütün bina, kurum veya kuruluşun içinde bir joystick ile virtual zombi tadında gezmektesiniz. Çok gizli birimlere pokemon arıyorum diyerek girebilmekte, görülmemesi gereken bir evrak üzerinde sıçrayan pokemonu avlamak için defalarca screen shot almak için poketop atılmaktadır. Ya bu veriler bir yerde toplanıyor ise bu şimdilik doğrulanmamış  büyük bir muammadır.

Ayrıca oyuncuya GPS haritası üzerinde yürüme mesafesinde olan pokemonlar gösterilerek keşfe çıkartmaktadır. Bir başka ifadeyle, haritada sadece tek bir noktanın 2 metre çaplı alanı değil, sizi yürüterek daha önce arabayla girilemeyen askeri lojman, kamu özel kurum sosyal tesisleri, sanayi casusluğuna hedef işletmelerin bütün görüntüleri de kadrosuz casuslar olan masum çocuklar, gençler tarafından toplanabilecektir.
Artık komplomuzu kurduk ve derinleştirmek gerekir birinin konumunu merak ediyorsanız ve elinizde profil falan demeden tanıma yapan yüz tanıma ekipmanınız varsa o kişinin torunu etrafta pokemon go oynuyor ve şen şakrak kahkahalarla aile sohbeti devam ediyorsa artık emniyette değilsiniz maalesef, emniyet konusunda çok hassas olan kişi ve kuruluşlara buradan duyurulur.

pokemon go

Az daha komplo kafası yaşasak fena mı? Pokemon Go oyununda gittikçe yükselen aşamalar mevcutmuş? Öyle mi?
Sanırım zor olana doğru giderken, oyunda size görevler verilecek. Mesela falan avm’de 1000 gücünde Pokemon var mission impossible git avla !
Hayda yüzler, binler pokemon avına avm’ye koştular eh kovalarken yorulup gazoz içtiler, sosisli yediler! Hadi ticari bir yönlendirme de oldu mu? işleri iyi gitmeyen avm patronları memnun poketoplar avm’de devreye girmiştir.

Ne olmuş ki işte parasıyla değil mi? dediğinizi duyar gibiyim.
O zaman bir aşama daha ileri gidelim elbette bütün Pokemon oynayanları cezb ederek ticari paylaşımlar yapılması legaldir.
Fakat ya oyunun içindeki insanları kötü niyetliler kasten tehlikeli alanlara, terörle toplumsal kırılma yapmak amaçlı belli görüşte oyuncuları, belli etnik tabana mensupları tesadüfilik kapsamından çıkarıp bilinçli olarak bir mekanda, alanda planlanmış bir hadisenin konu mankeni olarak toplamak için kullanırsa ne yaparız?

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
torpil co

Hayatımda gördüğüm en saçma komplo ve yanlış bilgilendirme. Bir kamera özelliği kapatılabiliyor iki çizgi filmden önce zaten oyunu vardı. Oyun tutunca çizgi filmi yapıldı üç zaten bir yere girmeden pokemonların çoğu etrafında gözüküyor ve üzerine tıklayınca alabiliyorsun illa o pokemonun yanına gitmen gibi bir durum söz konusu değil. Bilmeden anlamadan yorum yapıyorsunuz. cahillikten başka bir şey değil