Pilates hakkında en doğru bilgiler

2220

İnsan vücudundaki zayıf kasları çalıştırmak üzere geliştirilmiş bir metot olan Pilates, doğru uygulandığı takdirde kalça, karın, bacak, kol kaslarını güçlendirir ve vücudu oranlı bir şekilde yapılandırır. Pilates, diğer sporların aksine kasları şişirmediği için dansçılar, jimnastikçiler ve balerinler tarafından tercih edilir.

500 temel hareket üzerine kurulu ve 5 hareket aletiyle yapılabilecek bir spor, daha doğrusu bir yaşam biçimidir. Egzersizler aletli ve yerde yapılan mat pilates olarak farklılaşmasına rağmen amaç aynıdır, kasları esnetmek ve kullanılmayan kasları canlandırmak… Hareketlerde tekrar değil de kontrollü bir yavaşlık bulunur ve bu özelliğiyle de Pilates için en az yoran, en az terleten spordur desek yanlış olmaz.

Pilates hareketleri

1.Dünya savaşı sırasında Joseph Pilates tarafından bulunan ve fitnes sporları arasında devrim yaratan bu sporda 6 temel unsur esastır.

Konsantrasyon: Beden ve zihnin uyumu

Merkezleme : Doğru bölgenin çalışması (Zayıf kasların olduğu göbek, kalça, bel ve basen)

Akıcı Hareket : Acelecilikten ve hızdan uzak, hissedilerek yapılan hareket

Nefes: İç organları da etkileyecek şekilde doğru ve kontrollü nefes alma

Kontrol: Hareketlerin sıralamalarına dikkat etme

Doğruluk: Hareketleri gelişigüzel değil, sistemli ve metoda uygun uygulama

Bu 6 temel unsur uygulandığında pilatesin sağlığınız için birçok faydası olacaktır.

Pilatesin sağlığa faydaları

Egzersiz ile zayıflama

 

# Pilates sadece belirli bir bölgeyi değil tüm vücudu hedef alır.

‘Fiziksel zindelik, mutluluk için ilk gereksinimdir’ satırlarıyla başlayan kitabındaki  gibi tüm vücudu kapsayan güçlendirme etkisi bulunmaktadır. İç organları rahatlatan nefes hareketlerinin yanında, eklem ve kaslar için esneklik, kas kemik yapısında ise dayanıklılık sağlar.

 

# Vücudunuzu ve kaslarınızı güçlendirir:

‘İşleyen demir ışıldar’ misali, vücudumuzda kullanılmayan kaslar önce mukavemetlerini sonrasında da fonksiyonlarını yitirirler. Hatta bazen ağrılı bir şekilde sinyal verebilirler. Özellikle masa başında bilgisayar kullanarak çalışan ofis insanları için boyun ve sırt bölgesi deformasyona açıktır. Vücut dengesinin bozuk olduğu ve omurgaya zarar veren duruşlarla ağrıların dozu artar ve ilaç desteğine ihtiyaç duyacak kadar rahatsızlık verebilir. İşte bu gibi durumlarda pilates egzersizleriyle kas ağrılarını geçirmek ve tekrar canlandırmak mümkündür.

# Pilatesle kilo verebilir, fitleşirsiniz. :

Diyetle beraber yapılan egzersizler kilo vermeniz için birebir çözümdür. Eğer diyet yapmadan düzenli şekilde pilates yaparsanız sıkılaştığınızı ve kilo vermemenize rağmen ince göründüğünüzü fark edeceksiniz. Amaç vücuda iyi gelen şeyler yapmaksa yağ oranı yüksek yiyeceklerden de uzak durmak istediğiniz görüntüyü elde etmeniz için süreci hızlandıracaktır.

egzersiz önce ve sonra

egzersiz öncesi ve sonrası

# Vücutta dengeyi sağlar

Kas ve kemik yapısı vücudun dengesini oluşturur. Kaslardaki yağ oranındaki artış ve vücudun lokal bölgelerinde birikme vücut dengesini bozduğu gibi, çözüm üretilmezse kalıcı hale gelebilir. Egzersizin insan vücuduna yaptığı en güzel muameleden biri de bu dengeyi sağlamak açısından çok iyi sonuçlar vermesidir.

# Pilatesle yağsız bir kas yapısına kavuşursunuz

Kaslarımız hem aldığımız besinler, hem hareketsizlik hem de yaş faktörüyle yağlanır. Yağ oranını minimuma düşürmek için öncelikle beslenme faktörü önemlidir. Yağlı ve işlenmiş besinleri yememek, bu diyeti egzersizle desteklemek doğal kaslara sahip olmak daha kolay olacaktır.

# Pilates vücudu esnekleştirir

Pilates tekniklerinin temelini kas lifleri gererek uzatmak oluşturur. Vücut esnekliğini sağlayan bu liflerdir. Spor yapmayan ve aynı duruş pozisyonlarında çalışan insanlar için özellikle de kemikli bir yapıya sahiplerse bu esnekliği sağlamak oldukça zordur. Pilates düzenli egzersizlerle vücuda manevra kabiliyeti kazandırarak esnetir. Egzersizlerle araları açılan omurlarla boyunuz bile birkaç santim uzayabilir, postürünüzü daha dik bir hale getirebilirsiniz.

# Pilates gençleştirir

pilatesin-faydalari

500 farklı hareketi ile her yaştan insanın yapabileceği kadar kolay, kalbi yormayan ve vücuda baskı uygulamayan hareketler olup, sürekli yapıldığında vücuda fitlik yanında zindelik de kazandırıyor. Yaşlanmaya bağlı vücut hantallığını ortadan kaldırıp, enerji yüklüyor. Doğru nefes egzersizleriyle hücrelerdeki canlanma vücut yanında cilde de yansıyor. Pilatesin hücre yenileyici etkisinin yanında, Osteoporoz evresinde kemik erimesinin önüne geçtiği de bilimsel bir gerçekliktir.

# Pilates ruhunuza da iyi gelir

pilatesin temel hareketleri

Doğanın ve sporun ruhsal rahatlama açısından etkisi yadsınamaz. Olumsuz enerjilerle örselenen ruhumuza en iyi gelen kişisel sporlardan biridir. Hem yavaş ve yormayan sporla hem de kontrollü nefes disipliniyle yenilendiğinizi göreceksiniz.

Pilates’in zararı var mıdır?

Pilates hareketleri çocuklar ve yaşlılar için her hareketi yapma esnekliği sağlamayabilir. Hamileler ise nefes kontrolü ve bazı egzersiz hareketleriyle doğuma kadar bu tip egzersizler  yapabilirler. Bu konuda uzmana danışmak ve önerilerle bu sporu yapmak daha doğrudur. Doğru yapıldığı takdirde pilates ile sakatlanma riski yoktur.

Bu teknikler konusunda uzman olmayan eğitmenler aynı hareketi tekrar tekrar yaptırarak fayda yerine zarar görmenize de sebep olabilirler. Bu sporu yaparken bilinçli olmalı ve vücudunuz için gereken hareketleri yapmalısınız.

 Kendi başınıza nasıl yapabilirsiniz?

Bütçenize uygun spor salonlarının yanında belediyelerin de spor komplekslerinde artık pilates yapabiliyorsunuz. Eğer tüm bu olanaklar dışında ‘evde yapabilir miyim?’ diyorsanız DVD’lerden yararlanabilir, internetten izleyebilir ve kitaplardan temel hareketleri öğrenip uygulayabilirsiniz.

‘10 derste farkı hissedecek,

20 derste farkı görecek,

30 derste yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız’

Demiş Joseph Pilates

Siz de pilates yapın, değişiminize şaşıracaksınız.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir