Pelvik Taban Yetersizliği Her 4 Kadından Birinde Görülen Önemli Bir Sorundur

998

Pelvik taban yetersizliği nedir ?

Kadınlarda neden sık görülür ?

Klinik araştırmalarda her 4 kadından birinde ortaya çıkan pelvik taban fonksiyon bozukluğu oldukça önemli bir sorundur. Pelvik taban yetersizliği bozukluğunun yol açtığı en önemli sorunlar idrar kaçırma, dışkı kaçırma, kronik ağrı ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk olarak öne çıkmaktadır.

Pelvik taban denilen bölge ise leğen kemiğinin alt kısmında bulunan kaslardan oluşmaktadır. Bu bölgede idrar yapmayı sağlayan üretra, cinsel organlar ve dışkı yapmayı sağlayan anüs bulunuyor. Pelvik tabanın en önemli işlevi ise; leğen kemiğinin altını döşeyerek bu organlara destek olması ve koordinasyonu düzenlemesidir.

Pelvik taban fonksiyon bozukluğunda bazı sorunlar bir arada gelişebilmektedir. Bunlar:

1- Kaslar zayıfsa; idrar kaçırma, idrara çok sıkışma ve sık idrar enfeksiyonlarıyla dışkı kaçırma sorunları oluşur.

2- Kaslarda fonksiyon bozukluğu varsa, kasılma ve gevşeme fonksiyonu yeterli değilse; cinsel fonksiyon bozukluğu, kabızlık ve pelvik ağrı görülebilir.

3- Kaslar kısa ve kasılmış ise, pelvik ağrıların çoğundaki neden; pelvik taban kaslarının içinde bulunan küçük noktacıklar olmaktadır. Ayrıca kasların zayıf ve kısa olması da hastalarda o bölgede ağrılara sebep olabiliyor.

Bu sorunlarda altta yatan en önemli neden ise hamilelik ve doğum travmasıdır. Doğum esnasında pelvik taban kaslarında oluşan yırtıklar, doğum sonrasında gelişen kas zayıflıkları ve menopozla birlikte östrojen hormonunun azalması bu sorunlara yol açabilmektedir. Tiroid ve diyabet hastalığı, sigara, B12 eksikliği, D vitamini eksikliği, aşırı kilo, bel ve karın kaslarının zayıf olması da önemli risk faktörleri arasındadır. Diğer taraftan tuvalette uzun süre oturmak, kabızlık, yanlış ıkınma ve bölge çevresinde geçirilmiş ameliyatlar da diğer risk faktörleridir. Uzun süre oturarak çalışan kişilerde ve bel karın kasları zayıf olanlarda pelvik tabanlarda kas gücünde zamanla zayıflama görülür.

Pelvik Taban Yetersizliği Tedavisi

Pelvik taban yetersizliği tedavisi ise rahatsızlığın altında yatan nedene göre değişmektedir. Tedavinin başarılı olmasında en önemli faktör ise multidisipliner bir yaklaşımı benimsemektir. Bu sebeple ürolog, kadın doğum, fizik tedavi, gastroenteroloji ve psikolog tedavi sürecinde etkin rol oynar. Hastalık belirtilerinden ön planda olana göre tedavi uygulanır. Örnek olarak doğum öncesi ve sonrası hastanın kastaki kaybının giderilebilmesi için pelvik taban egzersizlerinin uygulanması gerekir. Tedavinin en önemli aşaması ise hasta eğitimidir. Hastaya yapması ve yapmaması gerekenler öğretilir. Diyetisyen gözetiminde diyet düzenlemesi yapılır. İhtiyaç halinde gerektiği takdirde ilaç tedavisine başlanır ve hasta fizik tedavi programını alınır. Ameliyat endikasyonu olan hastalar ise ilgili bölüme yönlendirilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir