Parmak Çıtlatmak Zararlı Mı, Değil Mi?

1776

Parmak çıtlatma eylemi hemen hemen her insan tarafından yapılan bir eylem, çoğu insan o kadar fazla yapıyor ki yaptığının farkında bile olmayabiliyor. Bazı kesimler ise bu eylemin çok zararlı olduğunu savunuyor ve yapmamaya çalışıyor, ancak az da olsa bir şekilde herkesin parmaklarının biraz çıtladığını biliyoruz. Peki parmak çıtlatmak gerçekten zararlı mı?

Öncelikle parmak çıtlatma olayını bilimsel yönden biraz incelemekte fayda var. Parmaklarınızı çıtlattığınızda eklemlerinizin arasında bulunan ve kayganlaştırma görevi bulunan sinoviyal sıvı içerisine küçük bir miktar gaz giriyor ve bu gazlar baloncuk haline dönüşüyor, daha sonraysa bu baloncuklar eklemler arasında sıkıştığından patlıyor ve o bildiğimiz sesi duyuyoruz. Aynı parmağı tekrar tekrar çıtlatamadığınızı da farketmişsinizdir, bunun için ilk çıtlatmadan sonra en az 20 dakika beklemeniz gerekiyor.

Aslında oldukça zararsız görünüyor, fakat bilim aynı fikirde mi dersiniz? Kaliforniya’dan Donald Unger adlı bir doktor sırf bunu anlayabilmek amacıyla 60 yıl boyunca bir deney yapıyor. Tam 60 yıl boyunca bir elindeki parmaklarını çıtlatmaya devam ederken diğer elindeki parmaklarını bir kere bile çıtlatmıyor, nadiren olan doğal çıtlamalar haricinde. Sonucunda da hiçbir zararının olmadığını öğreniyor ve bu buluşu kendisine Nobel ödülü kazandırıyor. Konunun görsel anlatımı için şu videoya göz atabilirsiniz:

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir