Panik Atak Nedir ve Panik Bozukluktan Nasıl Ayrılır?

2746

Panik atak” çevreden sık sık duyduğumuz hatta bazen kullandığımız bir kavramdır. Ama gerçekte ne olduğunu biliyor muyuz acaba?

Basit olarak ifade etmek gerekirse panik atak; insanı çaresiz bırakan sıkıntı ve korku nöbetleridir. Bu ataklar aniden başlar ve yaklaşık 30 dakika sürer. Fakat yoğunluk ilk 10 dakika içerisindedir, sonradan gittikçe azalır. Panik atak belirtileri ise; titreme, nefes alamama, göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma, çarpıntı, bulantı, kontrolün elden gitmesi ve bunun getirdiği korku, delirdiğini düşünme, ölüm korkusu olarak sıralanabilir. Panik atak geçiren bir kişide bu belirtilerden en az 4’ü görülür. Panik atakta etken rol oynayan hormon adrenalindir. Bu belirtiler de adrenalinin salgılanmasından kaynaklanan belirtilerdir. Panik ataklar gece uyurken de yaşanabilir. Gece yaşanan panik atak, gündüz yaşanandan daha şiddetli ve daha çok belirtili olur.

thumbnail_470612

Panik bozukluk ise; tekrarlayan panik ataklar ve diğer atağı beklerken kaygı oluşması belirtileriyle açıklanabilir. Yani panik atak her insanın bazı durumlarda yaşayabileceği bir şeyken panik bozukluk denilebilmesi için bu atakların yineleyici olması gerekir.

Panik atak yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu kalp krizi geçirdiğini düşünür ve soluğu hastanede alır. Yapılan testler sonucunda somut olarak bir sorun görünmediği için kişiye “stresten olmuştur” deyip eve gönderilir. Fakat atak tekrarlandığında kişi, kötü bir hastalığı olduğunu ama doktorların bunu bulamadığını düşünür. Çünkü somut olarak bizzat yaşadığı belirtiler vardır ama nedeni ortada yoktur bu yüzden de anlam veremez. Bu yoğun kaygı da tekrar panik atak yaşanmasına neden olur. Böylece, bu bir kısır döngü halini alır.

timthumb

İnsanlar bu atakları yaşadıklarında kendi kendilerine sebeplerini bulmaya çalışırlar ve yorum yaparlar. Bunlar doğru da olabilir yanlış da.. Mesela kötü bir haber izlerken atak gelirse, kişi daha sonra düşünecek ve kötü haberleri tetikleyici olarak yorumlayacaktır. Haliyle de hayatından kötü haberleri çıkaracaktır. Bu basit ve masum bir örnek. Fakat arabaya bindiği için panik atak yaşadığını düşünürse ne olacak, hayatı boyunca arabaya binmeyecek mi?

Bu hastalık çözümsüz değil! Panik atak tedavisi mümkün. Kendinizi tehlikelerden soyutlayarak yaşamanıza gerek yok. Bilişsel Davranışçı Terapi diye adlandırılan tedavi yaklaşımıyla panik bozukluktan kurtulabilirsiniz. Bu terapide, hastaya öncelikle panik atağın ne olduğu açıklanır ve belirtilerle başa çıkma öğretilir. İkinci olarak da hastanın yapmaktan korktuğu şeylerin üstüne giderek korkuların yenilmesine yardımcı olunur. Hastaya ödevler verilir ve bunların üzerine konuşulur. Bilişsel Davranışçı Terapi, terapist gerekli gördüğünde ilaçla desteklenir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir