Palm Yağının Zararları Nedir?

9145

Palm Yağının Zararları

Palm Yağı ve Hurma Yağı aynı mı?

Palm yağı ve palm yağının zararları son günlerde sıkça gündeme gelmekte. Peki palm yağı nedir? Palm yağının zararları nelerdir? Bu konuda bilginiz var mı?

palm yağı

Palm yağı, palmiyenin bir türünden elde edilen bitkisel bir yağdır. Palmiye meyvesinden üretilir. Bu meyvelerin hasadı yapılarak palm yağı çıkarılır. Günümüzde tüketilen bir çok hazır gıdanın içerisinde palm yağı bulunmaktadır. Ancak içeriğine palm yağı yerine bitkisel yağ yazıldığı için kamuoyunda palm yağı hakkında yeteri kadar bilgi ve farkındalık oluşmamış durumda.

Gofret, çikolata, bisküvi, kek gibi bir çok hazır gıda da kullanılan palm yağı gayet lezzetli yönüyle ön plana çıkar. Ancak lezzetli olduğu kadar bir çok açıdan sağlığa zararlıdır. Üstelik son raporlara göre palm yağının zararları arasına kanserojen olması da eklendi.

Palm Yağının Zararları

Palm yağı her ne kadar bitkisel kökenli yağ olsa da içeriğinde yüksek miktarda doymuş yağ asidi barındırmaktadır. Bu doymuş yağ asidi oranının yüksekliği sağlığımız açısından zararlıdır. Örneğin ayçiçek yağında doymuş yağ asidi oranı %7 iken palm yağındaki doymuş yağ asidi %44 seviyelerindedir. Bu da palm yağının zararları arasına kalp ve damar hastalıklarına yol açmasını da ekler. Çünkü doymuş yağ asidi oranının yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açar.

Palm yağı ya da diğer adıyla palmiye yağı içerdiği yüksek yağ oranından dolayı vücudun bağışıklık sistemini hedef alır.

palm yağı

Oda sıcaklığında katı halde olan palm yağı bir çok restoranda da patates vb. kızartmalar için de sıklıkla kullanılır. Restoranlarda yenilen kızartmaların lezzetli gelmesinin sebebi de budur. Katı yağ olduğu için de sıvı yağlara oranla sağlığa daha zararlıdır.

palm yağının zararları

Palm yağının zararları sadece insan sağlığına zararlarından da ibaret değildir. Aynı zamanda hayvanları ve ekolojik yaşamı da tehdit etmektedir. Palm yağı üretimi diğer bitkisel yağlara göre çok ucuz olduğu için yaygınlaşmakta ve artmaktadır. Güneydoğu Asya yağmur ormanlarında palm yağı çiftlikleri kurmak için kasten yangınlar çıkarılmakta ve yağmur ormanları yanarak kül olmaktadır. Bu da ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemekle beraber dünyada kalan son tropikal yağmur ormanları için de birer tehdit olmaktadır.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir