Pagerank Devri Bitti Google Pagerank Değerlerini Sıfırladı

1619

Google, sitelerin pagerank değerlerini artık göstermiyor. Tüm sitelerin pagerank değerlerine bakıldığında “0” görülmektedir. Google’ın önceki zamanlarda paylaştığı açıklamalarda, pagerank’ın gösterge değerini sıfır limitine indireceğini söylemişti. Tahminler, sitelerin pagerank’ını yavaş yavaş indirileceği üzerineydi. Google sitelerin pagerank’ını yavaş yavaş indirmedi, direkt 0 olarak gösterdi.

PAGERANK NEDİR?

pagerank-google-0256

Pagerank, bir sitenin zaman içerisindeki gücünü gösteren bir sistemdi. Google, algoritmaları üzerinden hareket ettiği bu sistem ile, sitenin gücünü arttırıcı veya azaltıcı durumlara sahip olan tek yetkili merciydi. Pagerank’ın en düşük değeri “0” en yüksek değeri “10”dur. Yeni kurulan sitelerin pagerank’ları 0 olarak başlar. Pagerank’ı 10 olan tek siteler: Adobe, USA, Twitter. Türkiye’nin pagerank ortalaması 5’tir. Haber siteleri, kişisel blog siteleri gibi sitelerin değeri yüksekti.

Özgün içerik, site güncellemesi, link paylaşımı gibi faktörler sayesinde sitenin pagerank’ı yükselirdi; spam, backlink, güncellenmeme gibi durumlarda sitenin pagerank’ı düşerdi.

pagerank-google-8946

Pagerank’ı yüksek olan bir sitenin içeriği Google tarafından ön plana alınmaktaydı. Google’da bir isim veya bir kelime arandığında, Google pagerank’ı yüksek olan siteleri ilk sıralarda tutmaktaydı. Pagerank’tan başka Google sonucunu etkileyen faktörler de vardı. Pagerank’ın da bu faktörler içerisinde önemli bir yere sahip olduğu düşünülüyordu. Taki bu haftaya kadar…

Pagerank güncellemesini yaklaşık bir senedir yapmayan Google, pagerank’ın sıralamaya etkisinin kaldırılacağının sinyallerini vermişti. Nisan’ın ikinci haftası Google, pagerank’ın etkisini tamamen kaldırdı.

GOOGLE NEDEN PAGERANK’I SIFIRLADI?

Pagerank bir sitenin gücünü gösterdiğinden dolayı, bazı manipüle olayların önü açılıyordu. Backlink sisteminin var olmasına sebep olan pagerank, bir sitenin içeriğinin zengin olup olmadığı bakılmaksızın pagerank’ı yüksek olan bir siteye link verilebiliyordu. Bu sayede linki veren sitenin içerik durumu oldukça etkin gösteriyordu. Google bunu engellemek amacıyla pagerank değerini minimize etme kararı aldı.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir