Özgü Namal İle Gündeme Gelen Hipnodoğum Hakkında 7 Bilgi

3667

Evet kızlar ve ilgili erkekler! Doğum diyoruz size. Ürktünüz mü? Açıkçası bizlere yazarken bile bir titreme gelmedi değil. Doğum: Hani bizim o tatlı mı tatlı, tam ısırmalık bebeklere ulaşmamız için geçirmemiz gereken şu zorlu evre. 9 aydan sonra  bebeğin bir anda dünyaya geldiği, babaların beklerken neredeyse hissettiği doğum sancıları ve bizim korkulu rüyamız. Şimdi biz size (neredeyse) ağrısız, mum ışığında, müzikli, romantik mi romantik bir doğum yönteminden bahsetsem ne dersiniz?

#1 Özgü Namal’ın doğumu ile  hipnodoğum tekrar gündemde!
ozgu_namal_hipnoz_yontemiyle_dogurdu_h225115

Sanatçıya 4 ay hipnodoğum eğitimi veren psikolog Adil Maviş, doğum esnasında mum ışığı, özel ses efektleri ve müzikle bir SPA ortamı yaratıldığını anlattı. Hipnodoğum yöntemi, doğumla ilgili toplumumuzda ve kadınlarda içselleştirilmiş negatif düşünceleri ve korkuları dehipnotize ederek çalışıyor.

#2 Hipnodoğum, ilk kez Cambridge Düşesi Kate Middleton ile gündeme gelmişti.

images (2)Hipnodoğum ile bilinç altında doğum ile ilgili olumsuz yargıları silmeye yardımcı olduğu ve bu ağrıların başa çıkılabilir ağrılar olduğu algısı yaratarak rahatlattığı belirtiliyor.

#3 Bir çok anne adayı: “Doğum çok acılı, normal doğum çok zor.” Gibi telkinlerden dolayı normal doğumla ilgili önyargılara sahip.
sssss

Kadınlar, doğuma ne kadar olumsuz duygularla girerlerse doğum süreci de o kadar zorlu geçiyor.

#4 Bu işlemin asıl adı: ” Regresyon Hipnoterapisi “.
1404172800-faf5c4340eeb62486e2299980bdff41a

Bilindiği gibi herkesin ağrı eşiği farklıdır. Her kadın bu sancıyı farklı yaşar ve doğum ağrısı hipnoterapi ile en aza indirilebilir. Bunda negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal bir süreç olarak görmek büyük önem taşıyor.

#5 Korku, bedendeki kasların gerilmesine ve sürecin yavaşlamasına sebep olur.
indir

Hipnodoğum ile pelvis bölgesindeki kaslar gevşediğinde anne adayı; doğumu, kendiliğinden daha rahat bir sürece dönüştürüyor. Böylece esnek kaslar, bebeğin daha rahat itilmesini ve kanaldan geçmesini sağlıyor.

#6 Korku gibi duygular üzerinde çalışıldığında zihindeki belirsizlik, yerini kendine güven ve rahatlık duygularına bırakmaya başlar.
dogum-glr

Böylece anne adayı gevşemeye başlar. Verilen telkinlerle acı eşiği yükselir. Bu sayede kullanılan anestezi miktarı minimuma indirilir veya bazı doğumlarda hiç kullanılmaz

#7 Araştırmalarda hipnozla yapılan doğumların, normal doğumdan daha rahat ve daha kısa sürede olduğu gözlemlenmiştir.
binden-fazla-hamile-kadin-misafirhane-anne-5693075_6180_o

Anne adayı rahat olduğundan stresle ilgili hormonlar daha az salgılanır ve bu bebek için de huzurlu ve doğal bir doğum deneyimi anlamına gelir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir