Oy ve Ötesi Seçim Açıklaması Yaptı!

1443

Malum seçim günü geldi çattı. Her bireyi mecburen de olsa biraz daha bilinçlendiren şu patlama olayları ya da belki son yıllardaki tüm olaylardan sonra gençler de dahil halk bilinçlendi hatta memleket yolculukları başladı. Başlasın da zaten herkes oyunu kullanmalı… Son seçimlerde bildiğiniz üzere koalisyon kararı verildi ve koalisyon oluşmayınca erken seçimlere gidildi. Aslında bazı şeylerin yadırganması o kadar olasıydı ki… Bu devlet yıllardır tek partiyle yönetildiği için şimdiki 18-27 yaşları arası gençler koalisyonla yönetilen devlet hakkında en ufak bir fikre sahip değil. Bir devlet koalisyonla yürütülünce hangi işler hallolur, hangi işler hiç yürümez, hangi işler düzelir? Bunu gençler olarak yaşamadık dolayısıyla bilemiyoruz. Ama en azından o zaman tek bir kafadan tüm ülkeye hükmedilmez. Bunun hakkında yapılacak yorum çok fazla ve çeşitli dallara uzanıyor. Bu ülkede yapılan çok güzel şeyler oldu yaşanan çok acı olaylar oldu. Biz ne olursak olalım bu ülkenin vatandaşıyız ve acımız da sevincimizde hepimizin…

Seçimlerin şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi için çalışan ve gönüllülerin çalışmaları ile faaliyetlerini sürdüren Oy ve Ötesi, bugün yapılacak seçimler öncesi açıklama yaptı. Açıklamada:

“Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin hepsi 298 sayılı Seçim Kanunu ve 135 sayılı Genelge’ye göre sandık çevresinde bulunma ve seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Müşahitlerin bu hakkının engellenmesi seçim kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir.” denildi.

indir
Oy ve Ötesi’nden yapılan açıklama şöyle:

“Tarafsız ve tamamen gönüllü bireylerin oluşturduğu Oy ve Ötesi Derneği, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden beri, dördüncü defa,  seçim gününün şeffaflığı için, katılımcı demokrasi gereklerine uygun olarak, seçmenlerin süreçlere tarafsız ve uzlaşmacı katılımı amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.

ysk-oy-ve-otesi-icin-istenen-yasagi-reddetti-7832979_6476_o
Demokratik seçim süreci hakkında bilgilenmek ve bu seçim sürecine siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adayları adına müşahit olarak katılmak isteyenlerin gönüllü başvuruları 30 Ekim 2015 akşamı sonlandı.

Oy ve Ötesi’ne başvuran 66,275 seçmenden 57,143’ü, siyasi partilere ve bağımsız milletvekili adaylarına yönlendirildi. Sandık müşahidi olarak görev alanlar ile gerçekleştirilen toplantılar ve sosyal medya yoluyla mevzuata dair bilgilendirmeler paylaşıldı. Siyasi partilerin görevlendirme belgesine sahip müşahitlerin hepsi 298 sayılı seçim  Kanunu ve 135 sayılı Genelge’ye göre sandık çevresinde bulunma ve seçim işlemlerinin tamamını gözlemleme hakkına sahiptir. Müşahitlerin bu hakkının engellenmesi seçim  kanunun doğrudan ihlali anlamına gelir.”

mmmm

Kaynak: Bugün

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir