Otomotiv Firmalarının Logoları Ne Anlama Gelir?

2767

Günümüzde yüksek bir ivmeyle ilerleyen  otomotiv sektörü artık marka savaşları haline geldi. Kimi marka yakıt tasarrufu, kimi marka dizayn kimi marka ise geçmişiyle göz önünde. Her birinin kaput ya da panjur kısmında yer alan logoları adeta bir itibar göstergesi. İşte o logoların anlamları ve hikayeleri :

MERCEDES-BENZ

mercedes-logo

Şirket 1909 yılında Karl Benz tarafından tescillenmiştir. Benz ilk yıllarda eşine yazmış olduğu mektuplarda yıldızın gücü ve başarıyı temsil edeceğini söylemiştir. Ve bu yıldız günümüzde “karada,suda ve havada” evrenselliğinin simgesidir. Yıllar geçtikçe bu yıldız amblemi de değişime uğramış ve 1933 yılında günümüzdeki halini almıştır. Zaman zaman farklı modellerde farklı amblemler kullanılsa da yıldız tüm amblemlerde sabit kalmıştır.

1926 yılında Benz-Daimler birleşmesi sonucunda yıldızın etrafı defne yapraklarıyla sarılmıştır. Firma ismi aslında şirketin kurucusu Karl Benz’in kızı Mercedesin ismi ve soyadları olan Benz’den gelmektedir.

BMW

bmw_logo_1

BMW şirketi 1913 yılında uçak motoru üretmek amacıyla Almanya’nın Münih kentinde kurulmuştur. Ve şirket merkezi halen ilk kurulduğu noktadadır. Şirketin tam ismi Bayerische Motoren Werke dir. 1928 yılından itibaren otomotiv üretimine başlamış olan şirket ilk seri üretimini 1929 yılında gerçekleştirmiştir. Şirketin amblemindeki mavi kısmın gökyüzünü, beyaz kısmının da uçak pervanesini andıracak şekilde tasarlandığı söylenmektedir.

FORD

ford logo

Dünyada ilk seri üretim bandına sahip olan Ford Motor Co. Henry Ford tarafından Highland Park, ABD’de 1903 yılında kurulmuştur. Ve son 100 yıldır firma adı yazılı bir amblem kullanılmıştır. Zaman zaman değişiklik yaşansa da amblem üzerindeki “Ford” yazısı hep sabit tutulmuştur.

SAAB

saab logo1

İsveç’te kurulan SAAB sağlamlık denildiğinde ilk akla gelen firmalardan. Logosunda yer alan kartal başı şirketin köklerinin bulunduğu Skane kentinin eski flamasından alınmıştır. Saab da BMW gibi ilk olarak uçak motoru üretmek için kurulan bir şirkettir. SAAB kelimesinin anlamıysa Svenska Aeroplan Aktie Bolaget kelimelerinin ilk harflerinden meydana gelmektedir. 1946 yılından günümüze kadar Scania firması ile kamyon ve otomobil üretimine devam etmektedir.

FIAT

fiat logo1

Torino İtalyan Otomotiv Fabrikası anlamına gelen  “Fabricca Italiana Automobili Torino” kelimelerinin kısalması  olan FIAT günümüzde alt firmalarıyla beraber dünyanın en bütük otomotiv şirketi olarak anılmaktadır. Ferrari, Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Dodge, Chrysler, Iveco  gibi otomotiv firmalarının hepsi aslında Fiat çatısı altındadır.  Ortalama 5-7 yılda bir değişen FIAT ambleminde sabit olan tek şey ise firmanın kısaltması olmuştur.

CITROEN

Citroën-Logo-History

1919 yılında araba üretimine başlayan Fransız firması, logolarında çift açılı çavuş amblemini kullanmaktadır. Daha önceden dişli çark üretimi yapan firma günümüze kadar amblem tasarımını sabit tutmuştur.

TATA

tata logo

Tata Motors Limited, 1945 yılında Mr. Ratan Naval Tata tarafından Hindistan’da kurulmuştur. 1954 yılında Daimler Benz ile 1969 yılına kadar ortak üretim yapmıştır ve 2004 yılında Güney Kore firması Daewoo ile 2009 yılında Land Rover ve Jaguar’ı bünyesine katmıştır. Firmanın logosu kurucusu ve firma adı olan Tata’nın baş harfidir.

NISSAN

nissan logo

Açılımı Nissan Jidosha Kabushiki Gaisha olan Nissan Japonya merkezli bir otomotiv şirketidir. İnfiniti markasını da çatısı altında bulunduran Nissan’ın logosunda firmanın kısaltması yer almaktadır.

LADA

LADA_Logo-3

1966 yılında yıllık 600.000 otomobil üretim kapasitesi ile üretime başlayan Lada ilk olarak Fiat destekli ve Fiat 124 şaseli VAZ 2101 modeli ile üretime başlamıştır. 2000 ‘li yıllara gelindiğinde yıllık 750.000 otomobil üretim kapasitesi ile Doğu Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi konumundadır. Ayrıca Ukrayna, Kazakistan, Mısır ve Ekvator ülkelerinde toplam 18 montaj tesisi bulunmaktadır. 1986 yılından itibaren Türkiye yollarına görmeye başladığımız Lada büyük ilgi görmüş ve 1989-1993 yılları arasında üst üste en çok satılan ithal otomobil markası olmuştur. 2008 yılından itibaren %25 hissesini Fransız Renault devralmıştır. Lada Rusça’da gemi anlamına gelmektedir ve logosunda da bir yelkenli figürü bulunmaktadır.

SKODA

skoda-logo-01

Bir Çek Cumhuriyeti markası olan Skoda aslında silah üretmek amacıyla kurulmuş bir firmadır. 1890 yılında Skoda Auto ismiyle bisiklet üretimine başlamış ve 1900’lü yıllardan itibaren traktör ve otomobil üretimine başlamıştır. Her iki dünya savaşında da önemli bir sayıda silah üretimi yapan firma 1991 yılında Alman Volkswagen firmasına bir kısım hisse satışı yapmış, 2000 yılından itibaren ise tamamen VW çatısı altına girmiştir. Firma logosu 1926 yılından beri aynı olup, kanatlı ok figürü bulunmaktadır. Logodaki siyah renk 100 yıllık geleneği, yeşil renk ise çevreciliği vurgulamaktadır.

MITSUBISHI

mitsubishi-logo

3 kanatlı baklava şeklinde tasarlanmış olan logo, samurai arması izlerini taşıyor. Firma adı ise “Üç” anlamına gelen “Mitsu” ve “Elmas” anlamına gelen “Bishi” kelimelerinden oluşmakta. Logo firmanın izlediği 3 amaç olan “Ticari felsefe”, “Adalet” ve “Ticaret yoluyla uzlaşma” ilkelerini ön plana çıkarıyor.  İki Japon aile tarafından kurulan firma otomotivin yanı sıra ağır endüstri alanında da üretim yapmaktadır. 1997 yılından beri Türkiye ortaklığınıTemsa ile devam ettiren firma başta PSA grubu(Citroen ve Peugeot) ile ortak üretim yapmaktadır.

OPEL

opel logo

1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan firma aslında ilk olarak dikiş makinesi üretmekteydi. 1899 yılından itibaren otomobil üretimine başlayan Opel, 1931 yılından itibaren hisselerinin tamamını General Motors’a devretmiştir. Kurumsal sloganı “Wir Leben Autos”, “Biz araba ile yaşıyoruz” anlamına gelmektedir. Şirket amblemi tekerlek içerisindeki şimşek şeklinde tasarlanmıştır. Tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil etmektedir.

PEUGEOT

peugeot logo

1899 yılından beri aslan amblemini kullanan Fransız firma aslında testere, testere şeridi ve bisiklet üreten bir şirket olarak kurulmuş. Günümüzde PSA yani Peugeot-Citroen grubunun bir parçasıdır. “Bir aslan gibi güçlü” sloganı ile pazarladığı ürünlerin amblemini daha sonra otomobillerde kullanmaya başlamıştır.

MASERATI

maserati_logo_gd_u1v6_gcf3_8itn

1926 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Officine Alfieti Maserati’nin logosu ailenin ressam çocuğu Mario Maserati tarafından çizilmiştir. Neptün’ün 3 çatallı mızrağından meydana gelen logo için Neptün Meydanı’ndan esinlenilmiştir. Firma şu an tamamen FIAT çatısı altındadır. Ve FIAT mühendisleri tarafından üretime devam etmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir