Oruç Tutmanın Vücuda Sağladığı Faydalar

6139

Ramazan ayının bir haftasını devirdiğimiz şu günlerde oruç, iftar vakti, sahur yemekleri, açlık, susuzluk muhabbetlerini epeyce duyuyorsunuzdur. Oruç tutmak ne demektir, aç kalmak mı açın halinden anlamak mı? Bu tartışma konuları her yıl olduğu gibi bu günlerde yine gündemimizi meşgul ediyor. Kimine göre zayıflama ayı, kimine göre ibadet. Orasına biz karışamayız elbette ama oruç tutmanın vücuda sağladığı faydaları da göz ardı etmemek gerek.

#1 Bedenen ve ruhen faydalıdır.

4632

Nasıl diye sorarsanız, orucu bilinçli tutan bir kişi orucunu zedelememek için kendini alkol, sigara gibi kötü alışkanlık ve davranışlardan alıkoyar. Bu da onu kötülüklerden korur, sorumluluk duygusunu güçlendirir ve daha hoşgörülü bir insan yapar.

#2 Oruç tutan kişide vücudun direnme gücü ve zindeliği artar.

Oruç Tutmak, Ramazan

Mide, karaciğer, damar sertliği gibi hastalıklara karşı direnme gücü kazandırır.

#3 İmmünolojik hastalıklara karşı bir çeşit korunmadır.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-07-02 10:21:58Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com#$ÿcµ]¥"

Oruçlu iken hormonlar kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Tesirlerini hızlı ve kontrolsüz üreyen hücreler üzerinde de gösteren bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir.

#4 Kilolarınızdan daha kolay kurtulmanızı sağlar.

Oruc-tutmak-isteyen-obezitelere-tafsiyeler (1)

Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı direnci artar.

#5 Vücudumuzu toksinlerden arındırır.
önnn

Ağır kalp hastası ve böbrek yetmezliği hastalarında yarardan çok zarar getirebilir ancak sağlıklı bireylerde karaciğer oruçlu iken dinlenme fırsatı bulur ve bu bir çeşit detoks, yani toksik maddeleri vücuttan atmak gibidir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir