Orta Çağ’da Uygulanan Tüyler Ürpertici 10 İşkence Tekniği

7769

Orta Çağ akıllara durgunluk veren bir zaman dilimiydi. Halk fakirlikten kırılıyordu ve insanların hayatı toprak ağalarının iki dudağı arasındaydı. Eğer o zamanlarda yaşıyor olsaydınız size suç işlemeyi önermezdik, çünkü muhtemelen verilen para cezasını ödeyemeyecek bu yüzden ya elleriniz ya da diliniz kesilecekti.

Bugün yasaları çiğneyenlere karşı uygulanan işkence yalnızca psikolojik ve duygusal baskıyla sınırlı kalırken, işkencenin altın çağı Orta Çağ’da kullanılan aletler dehşet vericiydi. Bu tüyler ürpertici işkence tekniklerinden 10 tanesini sizler için derledik.

#1 Kazığa oturtma:

iskence teknikleri (8)

15. Yüzyıl Romanya’sında yaşıyor olsaydınız, bu manzara sizin için sıradan bir görüntü olacaktı. Kazıklı Voyvoda olarak da bilinen III. Vlad, kurbanlarını keskin kazığa oturturturdu. Kazığın ucu iman tahtasından ancak ortaya çıkabilir, böylece çeneye ulaşmadan daha fazla ilerlemesi engellenirdi. Bu şekilde kurbanın ölmesi 3 gün sürebilirdi. Voyvoda bu tekniği Osmanlı esirleri de dahil olmak üzere 20,000 ile 300,000 arasında insana uygulamıştır. Bir söylentiye göre akşam yemeğini kurbanlarını izlerken yermiş.

#2 Judas Sandalyesi:

tumblr_memrxbI3tX1rmc0jxo1_500

İşkenceye maruz kalan kişiler halat yardımıyla sandalyeye oturacak şekilde bağlanır ve yukarıya kaldırılırdı.  Mahkum kadınsa vajinası, erkekse anüsü piramitin ucuna oturtularak bekletilirdi. Zaman geçtikçe genişleyen anüs ve vajina giderek piramiti içine alır ve bu işkence kişi ölünceye kadar devam ederdi. Bu alet hiç temizlenmediğinden, kurbanlar ayrıca enfeksiyondan da acı çekerdi.

3# Tabut İşkencesi:
medieval-torture2

Mahkum kendisinin içine hapsedilebileceği ölçülerdeki bu kafese kilitlenir ve akbabaların dikkatini çekecek bir ağaca asılırdı. Zaman geçtikçe başına üşüşen leş yiyiciler etlerini koparmaya başlarlar. Mahkum acılar içinde ölüme terk edilir.

Hakim olan dini inanca karşı düşüncelere sahip olanlara uygulanmıştır.

4# İşkence Sehpası:
iskence teknikleri (1)

 

Yaygın görüşe göre işkence aletlerinin içinde en acı verici olanıdır. İki uçta bulunan silindir bölümlere kurbanın kolları ve bacakları bağlanır. İşkenceci  silindirleri çevirdikçe, ip kurbanın kollarından çeker ve sonunda kemikler gürültüyle eklemlerinden ayrılır. Eğer silindirler döndürülmeye devam edilirse kaburgalar kopup ayrılır.

#5 Göğüs Yırtıcı

Breast Ripper

Zina, kürtaj veya başka herhangi başka suç işlemiş kadınlar bu meme yırtıcı ile işkenceye tabi tutulurdu. Bu pençe şeklinde uçları sivri alet ateşte ısıtılup kadınların göğüslerini yırtmak ve yerinden koparmak amacıyla kullanılır.

#6 Tıkama Armudu
iskence teknikleri (3)

Oral veya anal yolla kullanılan bu alet , ağıza yerleştirilip kanatları maksimum seviyede açılmaktaydı. Sokulan yerde oluşan hasarların tedavisi pek mümkün olmamakla birlikte çoğunlukla ölümle sonuçlandığı görülmüştür.

Yalancılara, kürtaj yaptıranlara ve dine küfredenlere uygulanmıştır.

#7  Catherine Tekerleği:
byfield

 

Mahkum el ve ayaklarından tahta bir tekerleğe bağlanırdı ve halkın gözü önünde tüm kemikleri kırılana kadar demir bir sopayla dövülürdü. Cellat, ölene kadar vurmaya devam ederdi.

Bazen infazcıya ‘merhamet’ emri verilirdi ve kurban daha fazla acı çekmeden ölümcül darbelerle işkence sona erdirilirdi.

#8 Testere İşkencesi:

8p4uA

Testere, her evde bulunduğundan yaygın bir işkence yöntemiydi. Büyücülere, katillere hatta hırsızlara uygulanırdı.

Suçlu baş aşağıya gelecek şekilde asılırdı. Bacakları arasından testereyle kesilmeye başlanırdı. Suçlu kan kaybetmesine rağmen beyine kan gitmeye devam ettiği için acıyı hissetmeye devam ederdi.

9# Kafa Presi:
8cr37tax53rxabkr8mte

Kafa presi İspanyol Engizisyonu tarafından sıklıkla kullanılan bir teknikti. Kurbanın kafası üstteki vida yardımıyla sıkıştırılarak ezilirdi. Bu süreçte çene kemikleri ve kafatası kırılırdı. Özellikle suçlarını itiraf ettirmek için sorgu sırasında kullanılmıştır.

10# Diz Bölücü
zmo9pB

Suçlu kişinin dizlerine bu işkence aleti geçirilir ve vidaların sıkılmasıyla suçlunun dizleri parçalanırdı. Suçlu bir daha asla yürüyemiyecek hale gelse bile hiçbir zaman ölmezdi.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir