Origami nedir?

1484

candle-270470_1280
Origami basit anlamıyla kağıt katlama sanatıdır diyebiliriz. Bu şekilde kağıtları katlayarak anlamlı şekiller ortaya çıkarılır. Filolojik olarak anlamına bakarsak

Origami

kelimesi oru ve kami sözcüklerinden yani katlama ve kağıt sözcüklerinin Japoncadaki birleşimi ile oluşur. Japonlar genel anlamda eğitime verdikleri önem ve saygı ile çok bilinir. Bunu kami sözcüğü ile bile somutlaştırabiliriz. Yani kami sözcüğü kağıt anlamının yanı sıra söyleniş olarak Japoncada Tanrı kelimesi ile benzerdir. Dillerindeki bu benzerlik şüphesiz kağıda duydukları saygıdan ileri gelir diyebiliriz.

origami-1176335_1280 

Origami Japon kültürünün tanıtılmasında ve Japon kültürüne karşı ilgiduyulması konusunda oldukça önemli yere sahiptir. Örnek olarak origami ile Samuray şapkası yapımını gösterebiliriz. Bunun gibi daha bir çok örnekte mevcuttur.

Origaminin kısa tarihçesi

Origami sanatı Japonya’da , kağıdın başlarda pahalı olmasındandolayı sadece aristokrat sınıfı ve diğer yüksek kesimlerdeki insanlar tarafından ilgilenilen bir sanatken, ilerleyen yüzyıllarda kağıdın herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilecek hale gelmesi ile birlikte halk tarafından da ilgilenilmiş ve hatta okullarda çocuklara ders olarak sunulmuştur.

money-994845_1280

16. yüzyıllara gelindiğinde bu origami yapımı hakkında kitaplar yazılıp , basılmıştır. Oldukça ilgi de görmüştür. Fakat 18. yy ve sonrasında teknolojinin gelişimi ve Japonya’nın modernleşmesi ile birlikte bu sanata duyulan ilginin azaldığı söylense de günümüzde hala bu sanata karşı hem Japonya’da hem de diğer ülkelerde ilgi tatmin edici düzeydedir.

penguin-596638_1280Origami türleri

origami-858947_1280

Origami aslında temelde tek çeşit olarak ortaya çıkmıştır. En temelde sadece kağıdı katlayarak oluşur. Ama daha sonra keserek yada daha da farklı yöntemler kullanarak ıslatma ya da yapıştırma gibi başka türlerinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Günümüzde türleri; Klasik origami , Modüler Origami , Islak origami , Modern origamidir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir