Online ve Tamamen Ücretsiz Bir Şekilde Alabileceğiniz Beş Muhteşem Bilim Dersi

1642

Bilimin ulaşılamaz olmakla ilgili kötü bir şöhreti vardır genelde. Ama aslında bilgisayar teknolojisinden biyolojiye, astrofizikten iklim bilimine birçok konudaki merakınızı gidermek artık daha kolay! Hepsi sadece birkaç tık ötede…

edX‘in online dersleri alanlarında uzman kişilerin öğretimi altında bir dizi konuyu öğrenmenize fırsat sunuyor. En güzeli de, hepsi online ve ücretsiz. Evet, ücretsiz. Kötü değil, değil mi? Eğer herhangi bir kurstan biri ilginizi çekiyorsa, linke tıklayın ve birkaç dakika içinde kayıt olun. Bundan farklı olarak, edX sitesindeki Harvard ve MIT gibi iyi üniversitelerin önerdiği yüzlerce derse de bakabilirsiniz.

#1 Atomlardan Yıldızlara: Fizik, Dünyamızı Nasıl Açıklar?

online ve ücretsiz bilim dersleri

Fizik, evrenle ilgili büyük soruların kilitlerini açan anahtar gibidir, ama kuantum mekaniği ve uzay-zamanın muazzam kuvveti ile ilgili büyük teoriler bazen biraz korkutucu gözükebilmekte. Oysa bu ders yalnızca temel düzeyde fizik ve matematik önbilginizle atomik güçlerden muazzam galaksilere her şeyle ilgili merakınızı giderebilir.

#2 Siber Güvenlik, Gözetim ve Güvenlik

Bilgi çağı, özellikle de insanların çoğunluğunun bu işlerin nasıl sürdüğü hakkında fikirleri olmadığından tehlikeli bir dönem. Özel ve ulusal güvenlik konusu gittikçe daha önemli olduğundan, siber güvenlik bilgisi günlük hayatın çok önemli bir parçası ve aynı zamanda değerli bir kariyer becerisi haline gelmekte. Bu derste kendinizi internetin özel hayat, güvenlik, bağımsızlık, insan hakları ve özgürlük fikirleri yarışında nasıl bir savaş meydanı haline geldiği üzerine yapılan tartışmalara kaptıracaksınız.

#3 Güneş Sistemine Giriş

Gezegenimiz ne kadar büyüleyici ise, ötemizdeki dünyalar da o kadar harika. Eğer daha önce kozmik muhitimizde neler olduğunu bilmek istediyseniz, bu ders size bizim Güneş Sistemi’mizin kökeni, yapısı ve evrimini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu ders, Mars’taki gelişen jeolojik araçların tesisine öncülük eden Ay Keşfi Müzesi’nde ve Arizona Devlet Üniversitesi’nin Moeur binasında sanal olarak gezinme şansı veriyor.

[irp posts=”43612″ name=”Carl Sagan’dan Bilime ve Hayata Dair Aforizmalar”]

#4 Kendinizi Yeniden Keşfedin: Yaratıcılığınızı Serbest Bırakın

İnsanları bu kadar inanılmaz yapan şeylerden bir tanesi de bilimde, sanat dallarında ve hatta kariyerde kullanılabilecek yaratıcı olma becerimiz. Çoğunlukla yalnızca şanslı azınlığın yaratıcılıkla doğduğu düşünülür oysa aslında eğer onu doğru şekilde yönlendirme ve geliştirme yolunu bilirsek yaratıcılık hepimizin içinde vardır. Bu ders tanınmış yenilikçi uzmanların yaratıcılığınızı nasıl ateşleyip onu kariyer gelişiminde nasıl kullanacağınız üzerine bazı kanıtlanmış yöntemlerin öğretimini içeriyor.

#5 Hipersonikler – Şok dalgalarından Scramjetlere

Süpersonik yani sesten hızlı uçakları unutun. Hipersonikler sesten 5 kat daha fazla hıza yani 6.175 km/saat (3,800 mph) üzerindeki bir hıza işaret ediyor. Bu ders size sesin 5 katı fazlası hızla seyahat etmeye, uzay roketinin itme gücünden bu inanılmaz hızlı akışı nasıl modelleyeceğine kadar konuyla bağlantılı temel kavramları bilmenizi sağlayacak her şeyi anlatmakta.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir