Obsesif kompulsif bozukluk nedir?

2045

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir ?

Birinde obsesif kompulsif bozukluk olabileceğini gösteren işaretler nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk, genelde halk arasında takıntı, obsesyon olarak da bilinmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk temel olarak iki kısımdan oluşur.

  1. Obsesyon zihnimizden atamadığımız bize rahatsızlık veren düşüncelerdir.
  2. Kompulsiyon ise rahatsızlık veren düşüncelerden kurtulmak için yaptığımız davranışlardır. Bunun diğer adı saplantılı veya zorlantılı bozukluktur.

Peki obsesif kompulsif bozukluğunuzun olduğunu gösteren işaretler nelerdir? En yaygın olan takıntı temizlik takıntısıdır. Örnek olarak kişinin sürekli el yıkaması hayatını zorlaştırıyorsa hastalık olarak ele alınır. Bir kişi elini yıkayabilir ve elbette temizliğine dikkat eder ama obsesif kompulsif bozukluk bunun fazlasıdır. Tuvaletten çıkınca elinizi 10 kere yıkıyorsanız Obsesif Kompulsif Bozukluk olabilir. Banyoda yarım saat yerine 2 saat geçiriyorsanız, başınız bir yere değdi veya üzerinize su sıçradı diye baştan yıkanıyorsanız yine Obsesif Kompulsif Bozukluğunuz olabilir.

obsesif kompulsif bozukluk
İşe karşı oluşabilecek obsesif bozukluk şekilde beynin her an iş ile meşguliyetini simgeliyor

Obsesif Kompulsif Bozukluk  için bir diğer işareti de aşırı temizlik yapmadır. Obsesif Kompulsif Bozukluğa sahip olan bireyler evlerinde durmadan temizlik yaparlar. Bu temizlik düşüncesi aslında zihnindeki o kirlenme düşüncesinden yani obsesyonundan kurtulmak içindir. Kişi durmadan evini temizler. Bu temizliğin maksadı aslında sadece zihnindeki o rahatsızlıktan, huzursuz eden kaygıdan kurtulmaktır. Sonrasındaysa kişi geçici bir rahatlık hissedebilir evet temizlik oldu der. Ama çok ufak şeyler dahi o düşünceyi tekrar getirir ve kişi kısır bir döngü halinde durmadan temizlik yapma ihtiyacı hisseder.

takinti
Spora karşı takıntı derecesinde obsesyon olabilir

Obsesif kompulsif bozukluğun sık rastlanılan şekillerinden bir tanesi de kontrol etme davranışıdır. Hepimizde aslında kapıyı kilitledim mi ütüyü fişte mi unuttum gibi düşünceler ara ara olabilir ama Obsesif Kompulsif Bozukluk olan bireylerde bunlar çok daha fazladır. Mesela birkaç sefer acaba kilitledim mi diye kapıya gidip gelebilir. Kişi acaba ocakta yemek mi unuttum diye çok sık kontrol ediyorsa ve aynı zamanda bu yaşanılan kontrol etme davranışı günlük hayatını çok bölüyorsa Obsesif Kompulsif Bozukluk olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Obsesif Kompulsif Bozukluğun bir diğer işareti ise sayma davranışıdır. Sayma davranışına sahip olan bireylerin bir uğurlu sayısı olabilir.

obsesyon-bozukluk
Yemeklere karşı obsesif kompulsif bozukluk olabilir

Kişi merdiven çıkarken 3er 3er çıkmazsa başına kötü bir şey geleceğini düşünür. Obsesif Kompulsif Bozukluk  bulunan bireylerde düzenlilik bir takıntı halindedir. Böyle kişilerin odalarına girip bakarsanız gardıroplarındaki tshirtler renklere göre sıralanmış olabilir. Masasında her şey disiplinli düzenlenmiştir. Öte yandan her düzenlilik Obsesif Kompulsif Bozukluk değildir. Kişi bu düzen için ciddi anlamda efor sarf ediyorsa bu onun hayatını etkiliyorsa ancak Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtisi olabilir.

sevgi-takintisi
Sevilme, beğenilme takıntısı, obsesif kompulsif bozukluk şeklinde medya starları arasında yaygındır!

Obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişilerde kaygı çoktur. Her zaman kafalarında rahatsız eden bir düşünce olabilir. Bunlardan kurtulmak için etrafındaki insanlardan devamlı geri bildirim bekler. Mesela temizlik yapan bir insan temiz oldu değil mi etrafına sorar. Onlardan aldığı geri bildirim kişiyi geçici süre rahatlatır ancak hiçbir zaman tam olarak yetmez. Obsesif Kompulsif Bozukluk olan bireylerin bir kısmında hayatındaki her değişikliği kontrol etme ihtiyacı vardır. Araba sürerken bir elleri direksiyonda bir elleri kapıda kontrol halinde olabilir. Bu kişiler hayatındaki her değişkeni kontrol etmek ister. Her şeyin kendileri için net ve açık olmasını isterler. Belirsizlik çok rahatsızlık verebilir. İlişkilerde dahi ufacık aksamalar bu kişileri çok gerebilir. Bu belirtiler aslında hayatımızı ciddi anlamda sekteye uğratıyorsa Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtisi olarak kabul edilebilir. Yazımızda yer verdiğimiz belirtilerin hepsi hepimizde az da olsa vardır. Bu belirtileri yaşayan herkesin bende obsesif kompulsif bozukluk var diye kaygılanmaları anlamsız olacaktır. Eğer bu belirtiler sizde varsa ve hayat kalitenizi etkiliyorsa bir psikiyatri uzmanına danışmalısınız.

 

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nakkase

takıntılar herkesde var ama fazlası adamı mahvediyor tabiki.