Norveç’ten Finlandiya’ya Bağımsızlık Yıldönümü Hediyesi: Halti Dağı

4935

Böyle komşu dostlar başına… Norveç, komşusu Finlandiya’ya bağımsızlığının 100. yıldönümü sebebiyle bir dağ hediye etmeye hazırlanıyor. 2017’de bağımsızlığının 100. yılını kutlayacak Finlandiya’da halk bu hediye haberine büyük ilgi gösterdi. Yeni düzenlemeyle Halti Dağı’nın Finlandiya’ya katılabilmesi için Norveç sınırı 200 metre geri çekilecek.5673003bc461887e4d8b45db

Komşusundan geline bir adet dağ… Norveç halkı, bugünlerde Finlandiya’ya verilmesi için kampanya başlatılan dağı konuşuyor. Kampanyaya göre Norveç, Finlandiya sınırını 200 metre geri çekecek. Böylece Halti Dağı’nın zirvesinin ülkenin en yüksek noktası olacak şekilde Finlandiya topraklarında kalmasını isteyen kampanya halktan da çok büyük ilgi gördü.

Kampanyanın mucidi Bjørn Geirr Harsson, “Norveç sınırlarının çok az bir kısmını kaybedecek, ama böylece komşumuza çok güzel bir hediye vermiş olacağız.” dedi. Norveç Devlet Televizyonu’nda bile desteklenen kampanya başarıya ulaşırsa, Finlandiya yeni bir dağ sahibi olacak. Nihai karar ise devlet merciinin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir