Nokia 9 Muhteşem Özelliklerle Geliyor

618

Android işletim sistemine sahip ilk amiral gemisini piyasaya sunarak pazarda farklı bir konum elde etmek isteyen Nokia, Snapdragon 835 yonga seti ve 8 GB RAM seçeneğini tercih ederek kullanıcıların beğenisini kazanmaya çalışacak. Foxconn firmasıyla iş birliği yaparak tekrar mobil telefon piyasasına dönüş yapan Nokia, bu girişini ise alt segment modeller ile yapmayı tercih etmişti. Şimdi ise 2017’nin ikinci yarısında Nokia 9 modeli ile üst segment kullanıcılarına hitap etmeyi amaçlıyor.

Geliştirme aşamaları çok sıkı bir şekilde korunduğu için şimdilik Nokia 9 modelinin özellikleri net olarak bilinmemekle birlikte, testlere tabi olduğu belirtilen prototip görselleri paylaşıldı. Ardından yeni modelin sahip olduğu donanım özellikleri ile ilgili bazı bilgiler de internette yayınlanmış durumda. Geekbench 3 testlerinde görülen Nokia’nın yeni amiral gemisine ait benchmark skorları da Snapdragon 835 yonga seti ve 4 GB RAM iddialarını doğrular yönde. Hatta yeni modelin Galaxy S8 serisinden daha iyi skorlar elde ettiği de gündeme gelmişti. Ayrıca yeni modelin 8 GB RAM özelliğine sahip bir üst seçeneğinin de olacağı yorumları yapılıyor.

Şimdilik akıllı telefon piyasasında 8 GB RAM kullanan bir üretici firma bulunmuyor. Yalnızca Project Tango desteğine sahip Asus ZenFone modelinde 8 GB RAM seçeneği bulunuyordu. Genellikle amiral gemisi konumundaki modellerde halen 4 GB RAM seviyesinin tercih edildiğini görmekteyiz. Bu açıdan Nokia 9 rakiplerine göre farklılaşmak amacında.

Ses özellikleri açısından yeni modelde Nokia OZO Auido isminde bir teknoloji kullanılacağı söyleniyor. Bu teknoloji ise kulaklık üzerinden 3D ses sağlayabildiği gibi hoparlör üzerinden de ses verebiliyor. Böylelikle video ve müzik içeriklerinde ortamı kaplayan bir ses kalitesi elde edilebiliyor. Diğer yandan yeni modelde 3D ses kaydı yapmak üzere 3 adet mikrofon da yer alıyor. Özellikle sanal gerçeklik içeriklerinde bu mekânsal ses kaydı kullanıcılara oldukça etkili bir deneyim yaşatabilecek.

Kamera konusunda ise Nokia firması daha önce çalıştığı eski ortağı Carl Zeiss ile yola devam etmeyi tercih etti. Telefonun arka bölümünde 22 MP çözünürlüğe sahip Carl Zeiss lensli 2 adet kamera bulunurken, ön kamera ise 12 MP çözünürlüğündeki özel bir teknoloji ile oldukça yüksek kaliteli resimler görüntüleyebiliyor. Ayrıca son dönemin popüler donanımlarından iris tarayıcı sensör de Nokia 9’da yer alacak. Nokia 9’un henüz resmi tanıtım tarih bilinmemekle birlikte, HMD Global’in yeni

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir