Ninja Kaplumbağalar

483

Ninja Kaplumbağalar ve 4 büyük sanatçı

Ninja kaplumbağalar, Vatikan ziyaretinde bir gazetecinin fark ettiği şekilde büyük bir komplonun ürünü olması sizce mümkün mü?

Ne dersiniz ? Size yazımızı okumanızı öneririz

Raphael, Leonardo, Donatello ve Michalangelo 4 önemli Vatikan ressamının isimleri olunca çocukların zihinlerine yerleştirilmek için özenle seçilmiş subliminal mesaj olduğu konusu twitter’da dolaşmaya başlayalı birkaç gün oldu.

ninja_kaplumbagalar.JPG

Çocuklarca çok sevilen ninja kaplumbağaların isimleri orta çağ kilise ve Vatikan süslemelerini yapan dünyaca tanınmış ressam ve heykeltraşlardan esin kaynağı olması ve animasyonlarda isim olarak bu esinlenmenin kullanılması büyük bir komplo olabilir mi? Hristiyanlığa yönelik bir subliminal özendirici mesaj burada saklı olabilir mi?

Sosyal medyada paylaşılan bu tweet sebebi ile kısaca Leonardo da Vinci, Rafael, Donatello ve büyük sanatçı Michelangelo  sanatları açısından değerlendirmek gerektiğini düşündük.

ninja_kaplumbaga.JPG

ninja_kaplumbaga.JPG

Leonardo kimdir ?

Leonarda da Vinci 1452- 1519 yılları arasında yaşamış ünlü filozof, astronom ve resim, heykel sanatçısı olarak bilinir. Sokaklarda yaşayanlarla fazla içli dışlı olması, nü çizimleri ve kadavra diseksiyonları nedeniyle ve asil bir aileye mensup olmayan gayrı meşru bir ilişki sonucu doğmuş olması nedeni ile sıklıkla homoseksüel olmakla itham edilmiştir. Ömrünün sonuna kadar bu ithamın hakkında bir kilise suçlamasına dönüşmesi korkusu ile  yaşayan Leonardo bir gün bu itham nedeni ile hapse girmek veya idam edilmek kaygısını Fransa’da ölene kadar çekmiştir.

leonardo_kimdir_eserleri.jpg

Leonarda Eserleri ?

Mona Lisa ve Son Yemek isimli ölümsüz tabloları ve ilk denizaltı planları da dahil olmak üzere yüzlerce çizim içeren icatları mevcuttur.

Michelangelo kimdir ?

İtalyan ressam ve heykeltraş, uzun yaşamı boyunca çağdaşı olan Leonardo ve Rafael hakkında  belirgin bir  kıskanmayı içinde yaşayan ve bunu bir türlü bırakmayan Michelangelo aslında çok büyük bir heykeltraştır. Oldukça mütevazi hatta Diyojen vari basit bir hayat yaşamış ve soranlara ihtiyacından fazlasını sıklıkla red etmiştir. Özel yaşamında genç erkeklere yazdığı soneleri ünlü olan Michelangelo sonrasında bu soneleri ailesi tarafından sansüre uğramıştır. Sanatı ile yüzyıllarca heykeltraş olarak ve mimari alanında efsanevi bir yere sahiptir.

michelangelo_st_peter.jpg

Michelangelo Eserleri ?

Musa heykeli ve St Peter Basilica kubbesi gibi mimari eserleri oldukça etkileyicidir.

Donatello kimdir ?

Floransalı bir heykeltraş olan Donatello önemli eserlerini İtalya’da yapmış sanatının zirvesinde iken ölmüştür. Hiç evlenmeyen Donatello homoseksüel tercihini saklamamış ve Leonardo gibi korku çekmeksizin etrafında ki başka hemcinsi artistler ile birlikte yaşamını sürdürmüştür. Floransa’da o yıllarda Medici ailesinin de homoseksüel tercihlere sıcak bakması pek çok homoseksüel ilişki barındıran Medici hanedanının koruma ve kollaması altında sanatını ve özel yaşamını devam ettirmiştir.

Donatello Eserleri ?

Crucifiks önemli eserlerindendir ve Çarmıha Gerilmiş İsa figürüdür.

Rafael kimdir ?

37 yaşında erken bir yaşta ölen Rafael çok sayıda Vatikan siparişi tarihi resme imza atmıştır. Özel yaşamı karmaşık ve fırtınalı olan Rafael ölüm döşeğinde metresi La Fornarina ve uşağı için servetini bağışlamış ancak resimlerini  Gulio Romano’ya bırakmıştır.

Rafael Eserleri ?

Eserleri arasında çok sayıda Vatikan siparişi resim ve döneminin Papaları için yaptığı portreler vardır.

6
Kimler Neler Demiş?

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cüneyt

Çocukluğumun çizgi filimi hakkında bu bakadar bilgi sahibi değildim.Bu bilgiler için sizlere teşekkür ederim.

Furkan

Biraz komplo teorisi gibi olmuş ama yine de okumaya değer bir yazı.

Celal

Tivit atan yazarı eskinden severdim ancak sonra iyice saçmalamaya başladı.

Adem

Bilmiyorum biz mi çok olaylara paranormal mi yaklaşıyoruz yoksa gerçekten mi böyle diye? Ancak bunu tespit etmek de kolay iş değil.

ali

Bence olaylara çok komplo teorisi olarak bakıyoruz. Aynı zamanda Avrupa ülkelerinin en çok kullanılan resimleri de olabilir.

Yunus

Son zamanlarda çok subliminal mesajlar tespit ediliyor. Ninja kaplumbağalar da bir örnek. Geçen gün Tom ve Jerry’den de bir sahne izledikten sonra artık bende böyle bilinç altı mesajlara inanmaya başladım.