Neyse ki Geçmişte Kalmış Tehlikeli Oyuncaklar

2572

Çocukların zihinsel gelişimini tetikleyen birçok oyuncak var. Aşağıda yazılı olanlardan çoğunun bu cinsten olduğunu pek de söyleyemeyiz. Üstelik aşağıdakiler biraz da tehlikeli. Teknolojinin kontrolsüz bir biçimde palazlandığı altmışlı ve yetmişli yıllarda var olması bir nebze hoşgörülebilecek bu aletlerin günümüzde satılabilmesi haliyle imkansız. Bizim dikkatimizi en çok çeken nükleer araştırma kiti oldu ayrıca, bunu da eklemeden edemeyeceğiz.

# 1  Super Elastic Bubble Plastic

Tehlikelioyuncaklar (5)

1970’li yıllarda, oyuncak üreticisi Wham-O süper elastik balonunu tanıttı. Çocuklar bu maddeyi bir çubuğa sıkıştırıp ondan büyük balonlar yapabiliyorlardı. Oldukça basit bir fikre dayalı bu oyuncak içerdiği kimyasal maddeler ve içinde bulunduğu tüpten dolayı sağlıksızdı. Çok fazla solunduğunda çocuklar için ciddi sağlık problemleri yaratması muhtemel olduğundan yasaklandı.

# 2 Moon Shoes

Tehlikelioyuncaklar (7)

1970’li yıllarda üretilen bu mini zıpzıplar minik keskin metallerden yapılmışlardı ve bunların ayağınıza batması olasıydı. Ayrıca bu oyuncakla ayağınızı kırmanız pek de zor değildi.

# 3 Gilbert U-238 Atomic Energy Lab

Tehlikelioyuncaklar (6)

1951 yılında Amerikalı oyuncakçı A.C. Gilbert, Gilbert U-238 Atomic Energy Lab. adını verdiği ürününü tanıttı. Gilbert bu ürünü yaratmak için M.I.T’den biliminsanlarıyla çalışmıştı.

The Gilbert U-238 Atomic Energy Lab. kiti, bir adet radyasyon ölçüm cihazı, radyoaktif parçalanmayı görmek için bir adet alfa ışın göstericisi, dört parça uranyum filizi, ve radyoaktivite ölçen bir elektroskopla beraber geliyordu. Çocukları sadece radyasyon zehirlenmesine maruz bırakmakla kalmayacak bu cihaz ayrıca 300 dolardan daha pahalıydı.

# 4 Creepy Crawlers

Tehlikelioyuncaklar (8)

1964 yapımı bu kit 300 dereceye kadar ısınan bir kalıp içeriyordu. Talimat önce fişin çekilip, plastik oyuncak haşerelerin soğumaya bırakılması yönündeydi fakat bu adımı atlayan çocukların pek çoğu yanık içinde kaldı. Ayrıca zehirsiz olarak lanse edilmesine rağmen kurşun içeren boyadan ve PVC’den yapılan eriyik yapışkan madde oldukça zehirliydi.

# 5 Empire Little Lady Stove

Tehlikelioyuncaklar (2)

Easy-Bake Oven isimli günümüz oyuncak fırınından önce, Empire Little Lady Stove isimli bir diğeri altmışlı yıllara damga vurmuştu. Bu oyuncak 600 dereceye kadar ısınabiliyordu. Bugün kullandığımız gerçek fırınların 550 dereceyi görünce kendiliğinden kapandığını söylersek bu oyuncağa karşı bakışınız bir nebze değişecektir muhtemelen.

# 6 Lawn Darts

Tehlikelioyuncaklar (10)

Lawn Darts, daha çok bilinen ismiyle Jarts, zararsız görünümüne rağmen 6000’den fazla insanın hastaneye başvurmasına neden olan oldukça tehlikeli bir oyuncaktı. Yaralananların çoğu çocuktu ve bu çocukların bir kısmı sakat kaldı. Üreticiler üzerine “çocuklar için zararlıdır” yazsalar da oyuncak satılmaya devam etti. Satışı ancak 11 yaşında bir kız komaya girince yasaklanabildi.

# 7 Wham-O Air Blaster

Tehlikelioyuncaklar (1)

1965 yılında tanıtılan bu ürün doğum günü mumlarını 9 metre öteden söndürebiliyordu. Fakat çocuklar bu oyuncağı, arkadaşlarının kulaklarına tuttuklarında ne olduğunu görmek isteyince birçok çocukta kalıcı kulak hasarı oluştu. Başka meraklı çocuklar da bu yüksek üfleme gücünü silah olarak kullanmaya kalkınca neler olduğunu söylemeye gerek yok sanırız.

# 8 Sky Dancers

Tehlikelioyuncaklar (3)

Bu küçük perikızları kendilerini kuran küçük bir şeride sahipti. Ne yazık ki şeritleri çekildiğinde uçamayan bu oyuncaklar hızlıca zıplayıp aynı şekilde yere iniyorlardı. Bunların neden olduğu 150 yaralanma vakası kayıtlara geçti ki içlerinde çizilmiş kornealar, kırılmış dişler, küçük çapta beyin sarsıntıları ve hatta geçici körlükler vardı.

# 9 Johnny Seven One Man Army

Tehlikelioyuncaklar (4)

1964 yılında bu oyuncak en çok satanlardandı. Neredeyse 2 kilo olan oyuncak, yanında bir mantar tabanca, bir roket fırlatıcı ve zırh delici mermilerle geliyordu. Afacan çocukların elinde oldukça tehlikeli bir oyuncaktı.

# 10 Powermite Working Power Tools

Tehlikelioyuncaklar (9)

Gerçek el aletlerinin küçük metal birer kopyası olan bu oyuncak şu anki plastik akrabaları gibi değildi. Bu yüzden oldukça tehlikeliydi.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir