Neden Çöktük? Türkiye’nin EURO 2016 Performansı Neden Berbat?

1559

A Milli futbol takımımız, EURO 2016 gruplarının ikinci maçında İspanya’ya 3-0 mağlup olarak işleri mucizelere bıraktı. Dün akşam İspanya karşısında, Çek Cumhuriyeti’nin yaptığını yapabilir miyiz diye umutluyduk. Onlar da İspanyollar’ın gücünü bilerek, tüm maç boyunca kapanmışlar ve maçın son anlarında bir gol yemişlerdi. Biz de -gol yeme kısmı hariç- bunu becerebilirdik. Ama hevesimiz kursağımızda kaldı. Oyunun kontrolü elbette ki İspanya’daydı ama biz de en azından kendimizi kontrol edebilirdik! Oyun bu kadar dar alanda oynanırken dahi defansta bu kadar açık vermemiz akıl alır gibi değildi. Alan savunması, bireysel savunma, ceza sahası önünü kapatma, kanatları kontrol etme vs. gibi defansif aksiyonların herhangi birinde ne yaptığını bilen bir görüntü değildik. Saldım çayıra mevlam kayıra durumu vardı sahada. Topa sahip olduğumuzda ise apar topar kaybettik, doğru düzgün hücuma çıkamadık, çıktığımızda da doğru hamleler yapamadık. 3-0 mağlup olarak turnuvaya neredeyse veda ettik. Peki işler neden sarpa sardı?

Oyun planımız var mı?

856f6893c48366a027f457320f83d0e9_k

An itibariyle Türkiye EURO 2016‘nın 24 takımı arasında en kötü takımı olabilir. Aynı zamanda beklentilerin en aşağısında kalan da. Arnavutluk, Romanya, Kuzey İrlanda gibi tecrübesiz, zayıf takımlar dahi sahaya yüreklerini koyarak oynuyorlar. konsantrasyonları yüksek, heyecanları üst düzeyde, güçlerinin bilincindeler, sınırlı kapasitelerini zorluyorlar. Bir oyun tarzları mevcut. Peki bizim bu turnuvadaki amacımızı, oyun planımızı, ne yapmaya çalıştığımızı anlayan var mı? Hırvatistan ve İspanya maçlarında görüldüğü üzere defans yapmayı beceremiyoruz, top ayağımızdayken o çok güvendiğimiz paslaşmalarımızı da beceremiyoruz, kontratağa da çıkamıyoruz, ne kaldı elde?

Kötü mücadele

e8d01f0f9ee588456a1cda533a48a58f_k

Hırvatlar karşısında aşağı yukarı 12 km daha az koştuk, İspanya karşısında da aynı şekilde. Şöyle söyleyelim, 32 yaşındaki Andres Iniesta, kendisinden 11 yaş küçük Ozan Tufan’dan daha çok koşmuş! 31,5 yaş ortalamasıyla turnuvanın en yaşlı takımlarından biri olan İtalya ortalama 120 km koşarken, Türkiye 102’de kalmış! Evet, yetenekleriniz sınırlı olabilir, gücünüz bu kadar olabilir, ama teknik olarak daha güçsüzken, bir de daha az koşarak başarı sağlayabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Lider eksikliği

f6f56d2fa6911ba443599ef643bb6170_k

Turnuvanın hemen hemen her takımında takımına liderlik yapan, arkadaşlarını sürükleyen, gerektiğinde sazı eline alıp takımını coşturan oyuncular var. Türkiye‘de bu oyuncular doğal olarak kaptan Arda ve Selçuk İnan. Ama görüyoruz ki bu oyuncuların bırakın liderlik yapmaya, kendilerine hayrı yok. Takımda üst düzey performans gösteren, formu yukarıda olan tek bir ismimiz dahi yok. Ne kadar acı!

Fatih Terim

1255399_620x410

Tüm bunların sebebini elbette ki yalnızca Fatih Terim’e bağlamak kolaycılık olur. Başarıda nasıl ki tek sebep hoca değilse, başarısızlıkta da tek sebep hoca olamaz. Ama sanki bu sefer olmadı be Fatih Hoca! Eleme maçlarının büyük bölümünde çok kötüydük, son maçlarda toparlanarak ve mucizelerin desteğini de arkamıza alarak, Fransa’ya geldik. Ama EURO 2016‘ya gelirken aklımızı, yüreğimizi getirmedik sanki. Yeteneklerimizi, teknik ayaklarımızı da unuttuk galiba! Tek bir tane dahi formda ismimizin olmamasını başka neyle açıklayacağız ki?

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir