Neden Araç Kamerası Kullanmalıyız ?

2112

Günümüzde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, çok nüfusun olduğu yerlerde veya özellikle trafiğin tıklım tıklım olduğu yerlerde aracımız ile her türlü trafik kurallarına uymamıza rağmen seyir halindeyken gerek dikkat dağınıklığı olsun, gerek aniden önümüze çıkan hayvanlardan dolayı, gerek karşı tarafın ani veya hatalı bir hareketi sonucu istenmeyen durumlarla karşılaşma riskimiz oldukça yüksektir. Çünkü insanların trafiğe çıktığında kendilerine gelen aşırı özgüven duyguları, başka bir deyişle umarsızca, düşüncesizce hareket edişi bazen yanlış sonuçlar doğurabiliyor. Böyle durumlarda, gönül her ne kadar olmamasını istese de, suçu olan taraf genelde sorun çıkartabiliyor.

thinkwaredashcamx500-010

Trafik kazası geçirdiğimizde örnekle belirtecek olursak bir arabaya arkadan çarpmış olalım, karşı tarafa göre her türlü biz suçlu olarak gözükmekteyiz. Sebebi ise arkadan çarpmış olmak ya da kaza sonunda gelen polise verilen raporda, ekspertize verilen raporda tutarsız veya yalan yanlış bilgilerin verilmesinden kaynaklı tutanak sonucunun hatalı olması diyebiliriz. Bu tür hatalı kararların verilmemesi için araçlarımızda mutlaka bulundurmamız gereken araçlardan birisi kameradır. Her ne kadar ilk bakışta kendimize yararlı olduğunu düşünsek de kötü bir durumda seyir halinde giderken önümüzdeki veya yanımızdaki kısacası görüş alanımızda bulunan araçların kaza yaptığı zamanlarda elimizdeki görüntüler de oldukça işe yarayabilir.

21a5c7654bd2ed23fa1bd54dd0a2f9c2

1khOBrrgi

Ülkemizde sık sık kullanılan ve tabiri caiz ise “Ehliyeti kasaptan almış” oldukça yerinde bir sözdür. Trafikte hatalı gördüğümüz kişileri ilgili makam ve kuruluşlara şikayet ederken kanıtımızın olması bizi avantajlı duruma sokacaktır. Haberlerden de dikkat etmiş olacaksınız ki trafikte meydana gelen ve Rusya’da gerçekleşen kazalar her zaman bir araç kamerası kaydından izlenir. Hatırlayacaksınız 2013 senesinde Rusya’ya düşen meteoru da araç kamerasından izlemiştik. Mutlaka araçlarımızda bulunması gereken ve bulundurmayanların da satın alıp kullanması gereken bu kameralar belki maddi olarak azcık tuzlu gelebilir fakat gerekli durumlarda hakkınızı savunmuş olursunuz ve de başkalarının hakkının yenmesine izin vermemiş olursunuz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir