NASA Güneş’e Gidecek

627

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından başlatılan proje kapsamında 2018 yılı yaz aylarında Güneş’e ulaşacak bir uzay aracı gönderilmesi planlanıyor. Bu uzay aracının 1.400 derece sıcaklığa dayanabilecek şekilde tasarlandığı ve Güneş‘e çok yakın olan dış çeperine gönderileceği kaydedildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada, uzayda son derece farklı bir görev için hazırlık yapıldığı belirtildi. 2018 yılı yaz mevsiminde gerçekleşmesi planlanan “Solar Probe Plus” uçuşu, bugüne kadar Güneş’e en yakın mesafedeki çalışma olacak. Solar Probe Plus aracı, Güneş’in mekaniği hakkında bilgiler toplayarak uzayda meydana gelen hava olaylarının daha sağlıklı tahmin edilmesini sağlayacak. Bu uzay aracı Güneş’in atmosferi olarak bilinen taç küreyi inceleyerek ısınması ile ilgili veriler toplayacak.

Bilim insanları taç küredeki sıcaklığın yaklaşık 500 bin derece veya daha fazla olduğunu belirtiyor. Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden neden daha fazla sıcak olduğu ise hala bilinmiyor. Güneş rüzgârı da bu taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu dalga ise dünyadaki yaşamı da etkiliyor.

NASA tarafından yapılan açıklamada, Güneş’e gönderilecek uzay aracının araştırma faaliyetleri arasında Dünyada canlı varlığını tehdit eden solar aktiviteler ile ilgili bilgiler toplamak olduğu belirtildi. Güneş yüzeyinden 6,4 milyon uzaklıktaki yörüngeye oturacak olan Solar Probe Plus aracının bugüne kadar hiçbir uzay aracının maruz kalmadığı sıcaklık ve radyasyona rağmen Güneş’in dış atmosferini inceleyerek yıldızlar ile ilgili olarak yüzyıllardır merak edilen sorulara yanıtlar bulacağı kaydedildi. Solar Probe Plus’ın 11,5 santimetre kalınlığında karbon bileşimli ısı kalkanına sahip olacağı ve bu sayede 1.400 derece sıcaklığa dayanabileceği belirtiliyor.

Söz konusu uçuşun bu zamana kadar Güneş’e yapılan en yakın mesafedeki uçuştan 7 kat daha yakınına gerçekleşeceği belirtilerek, uzay aracının büyük bir radyasyon bombardımanına maruz kalacağı ifade edildi. Araştırma kapsamında Güneş’te meydana gelen fırtınalar, gökyüzündeki yıldızların işleyişi, astronot ve uyduların Güneş’ten kaynaklanan uzay olaylarından etkilenmeleri gibi merak edilen büyük sorunlara cevap bulunması için veri toplanacak. Bugün Türkiye saati ile 18.00’da düzenlenecek olan basın toplantısında Güneş’in dış çeperine gönderilecek Solar Probe Plus aracı ve görevin ayrıntıları hakkında bilgiler paylaşılacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir