Dünyamızdaki Taşınan Su Miktarı Nasa Tarafından Ölçüldü

2403

Kuraklık ve sel ile birlikte suyun ne miktarda taşındığını ve nereye gittiği merak konusu. Nasa bu sorulara cevap verebilmek için, bir çalışma yürütüyor.

su

Yaptığı bir tahminde 21. yüzyılın ilk on yılı hakkında dünyamızın su döngü miktarını belirleyerek, bir su taban çizgisi tespiti yapmış oluyorlar ve bu da dünyamızın gelecek zamanlarındaki ölçümlerinde kıyaslama yapabilmelerini sağlayacak.

Su döngüsü nedir ? Gezegen etrafındaki tüm farklı hallerini  (katı,sıvı,gaz) açıklamaktadır. Suyun tüm kullanım alanlarını hesaba katar. İklim değişiminden dolayı nereye ne kadar kar veya yağmur yağdığı sanıldığından çok daha büyük bir etki oluşturabilir.

Nasa’nın yaptığı bu çalışma, 2000’den 2010’a kadar dünyanın su taşıma miktarının ilk önce uydu daha sonra veri entegrasyonu modelleriyle nasıl ölçüldüğünü gösterir. Yeni tahminler ise, topraktan su taşınmasına sebep olan, Güneşten Dünyaya gelen enerji miktarı ölçülerek elde edildi.

Havanın sıcak olduğu günlerde, bitkilerden, topraktan ve okyanuslardan daha fazla su buharlaşmış olur. Tam da bu noktada bilimadamları, ısı miktarını ölçüp, suyun ne kadarının dünyanın üzerinden yükselip, rüzgarların da vasıtasıyla dünya etrafında dolaştığını hesapladılar.

7 Temmuz tarihinde “Journal of Climate’de” yayınlanan sonuçlara göre; ısı her sene Dünya yüzeyinden 449,500 km küp miktarındaki suyu okyanuslardan buharlaştırmakta, 403,500 km küp yağışın okyanus üzerine, 116,500 km küp yağışın ise karaya düşmekte, kara üzerindeki yağışın 45,900 km küpü de akarsular yardımıyla okyanusa dökülmekte.

Kaynak: http://www.nasa.gov

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir