Namibya nerede

294

Namibya

Namibya başkenti neresi ?

Güney Afrika’da yer alan Atlantik okyanusuna kıyısı olan Namibya Botswana ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur. Namibya başkenti Windhoek dir. Namibya nadir sömürgesi bulunan Almanya’nın bir dönem sömürgesi olmuş ve halen Alman şirketleri tarafından yer altı kaynakları sömürülmeye devam etmektedir. 1900’lü yıllarda bağımsızlık için ayaklanan Namibya halkından 100 bin kişiyi katleden Alman devleti resmen verdikleri acılardan dolayı özür dilemiş fakat katledilen ailelerin çocuklarına tazminat ödemeyi red etmiştir. Birinci dünya savaşı sonrası Namibya Alman sömürgesinden kurtulup bir başka yedi bela sömürgeci Büyük Britanya’nın işgaline uğramış ve modern dünya bağımsız Namibya devletini ancak 1990 yılında dünya sahnesinde görebilmiştir. Bu haliyle Namibya daha 30 yıllık bir özgür geçmişe sahip değildir.

namibya_bayrak.png
Namibya Atlantik kıyısında ve Güney Afrika ile komşudur

 

namibya_baskenti_windhoek.jpg
Namibyanın başkenti Windhoek

3 milyona yakın nüfusu bulunan Namibya halkı gayrı safi milli hasılası Afrika’nın zengin ülkeleri arasında anılmakta ve kişi başı düşen gelir 10000 usd civarındadır. Ancak gelir dağılımı eşitsizliği had safhada olduğu ve yolsuzluk indeksi verilerine göre yolsuzluk açısından hatırı sayılır sabıkası bulunan bir ülkedir Namibya. Bu gelir adaletsizliğinden dolayı Namibya halkının büyük kısmı sağlıksız koşullarda köylerde tarım ile uğraşarak yaşamlarını sürdürmektedir. Elmas madenciliği ve bu elmas madenlerinden kazanılan milyonlarca doları haksız bir şekilde Alman şirketlerine peşkeş çeken yerel bir yolsuzluk düzeni ile idare edilen Namibya Türkiye’de ilk defa  Dünya Şeffaflık Ajansının yaptığı çalışmalarda Türkiye’nin bazı konularda Namibya’nın da altına düşmesi ile dikkat çekmiştir. Böyle bir Güney Afrika devleti olduğunu ilk fark eden Türk halkı Namibya neresi ? diye araştırma yaptığında doğal güzelliği harikulade olan bu küçük Afrika devletini daha fazla tanımaya çalışmıştır. Genellikle detaylı bilgilerine ulaşma imkanı Wikipedi  başlıklarında bulunmaktadır.

namib_colu.jpg
Çöl turizmi görülecek eşsiz doğal manzaralara sahip
namibya.jpg
Namib Çölünden eşsiz bir günbatımı

Gelir alanları temel olarak madencilik ki bahsettiğimiz Alman şirketlerinin hakimiyeti altında olan bir alandır. Ülkenin temel geliri olan elmas ticareti yerel halka fazlaca bir katkı oluşturmamakta ve yerel nüfusun büyük kısmı tarım ve turizm sektöründe istihdam olunmaktadır. Namib çölü ve doğal çöl hayatı ile önemli turizm gelirlerini çöl turizminden elde eden Namibya eşsiz doğal manzaraları ile turistler açısından güvenli bir ülke olması ile cazibe merkezidir. Dünya üzerinde ölmeden gezilmesi gereken mekanlar içinde yer alan Namibya ve Namib çölü gidilesi bir turistik merkezdir. Ancak oldukça zengin kaynakları sömürülen bir ülkeyi görmeye hassas kalbiniz dayanmayacaksa Güney Afrika’ya da uğramamanızı öneririz.

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melek

Gezilcek ve görülcek güzel biryer gibi duruyor.Vize vs. şeyler istiyolarmı acaba?

Eflatun

Bence Mambiya yerine daha mükemmel ülkler var onları tercih ederim. Çok vahşi biyer