MR. ROBOT; Yeni Bir Dizi Arayışınızın “Hack’kından” Gelecek…

4623

sonbisey_mr_robot_01

Yeni nesil bir “hack” dizisi olan Mr. Robot, an itibariyle imdb’de 9,3 puanıyla yer almaktadır. Resmi olarak 24 Haziran 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan dizimiz 26 Ağustos 2015 tarihinde 10. bölümünü de yayınlayıp ilk sezonunu kapatmış olacak. En son 5. bölümünün yayınlandığını göz önünde tutarsak, Mr. Robot‘un aktivist hack dünyasına girmek için çok geç kalmış sayılmazsınız. (Usa Network kanalında yayınlanan dizinin, şimdiden 2. sezon onayını aldığını da belirmemek olmaz.)

Fight Club‘ın hacker’lısı dersek abartmış olmayacağımız bu dizinin “neden yeni nesil?” olduğuna gelelim. Az çok sinema ve dizi izlemeyi sevenlerin hemfikir olacağı gibi, konu “hack/leme” olduğunda, izleyicinin nasıl da çocuk yerine konulabildiği ortadadır. Adeta bilgisayar-oyunu oynar gibi ekrandaki renkli şekilleri hareket ettirerek kısa sürede devasa sistemler hack’lenebiliyor, “independence days” filminde uzaylı teknolojilerine basit bir mac virüsü ile müdahale edilebiliyor. “Çocuk oyuncağı” gibi görünen bu olayları maalesef günümüzde artık çocuklar bile yemiyor. İşte bu sebeple, benzer hatalara düşmeyerek türdeşlerinin arasında taze bir soluk olabiliyor Mr. Robot dizisi. Her türlü teknik sahneyi usulüne epey yakın düzeyde aktarıyor izleyiciye. Diziyi izlerken kulağınıza gelen vpn, ddos, rootkit, linux, kde, gnome, tor vb kelimeler, konuya yabancı bile olsanız hoşunuza gidiyor, senaristlerin işini ciddiye aldıklarından ötürü.

f-society

Tabi tüm olayı “gerçekçi” hack anlayışından oluşmuyor. Diğer çekici tarafı da sistem eleştirisi yapan aktivist bir dizi olması. Fight Club tarzı bir anlayış benimseyerek yerine getirdiği bu eleştiriyi, yer yer ana karakter Elliot‘ın (Rami Malek canlandırıyor.) içsesiyle Dexter-vari bir havada gerçekleştiriyor ve bu da diziye ayrı bir derinlik kazandırıyor.

Böylesi tehlikeli sularda yüzen, yarı aykırı bir yapımın sosyal medyada eleştiriler alması da kaçınılmaz idi elbette. Çok sevenleri olduğu gibi, acımasızca (ama asla komple haksız sayılmayarak) kartonlaştıranları da mevcut. Bunların en başında; “madem sistemi eleştiriyor, sistem nasıl ve neden bu diziye onay verebiliyor, yoksa bile-bile-lades yaparak, aslında içimizdeki aktivist ruhunun gazını alıp, uykumuza kaldığımız yerden devam etmemizi sağlayarak, sağ gösterirken (anti-sistem) sol mu (canım-sistem) vuruyor” şeklindeki bakış açısı yer alıyor. Bunları da artık diziyi izleyip kendiniz karar verirsiniz diyelim… Ve diziyi severseniz, atmosferini bölümlerin dışında da yaşamak için kendine uygun bir yapıda oluşturulmuş olan sitesine girip hack dünyasındaki yolculuğunuzu başlatabilirsiniz. Kim bilir, Mr. Robot belki de sizinle iletişime geçip yönlendirmelerde bulunabilir. 🙂

mr-robot1

Buraya kadar sizinle konuşmuş oldum. Bundan sonrasında ise, tıpkı dizinin ana-karakteri gibi içsesime geçiyor, senaryodaki bir konu hakkında teorilerimi dile getiriyorum kendi kendime. Özellikle uyarmak isterim ki, yazacaklarım teori kapsamında olacağından “spoiler” (sürpriz-bozan) içerecektir. En azından 1-2 bölüm bile izlemediyseniz, yazının bundan sonraki kısmını o 1-2 bölümü izledikten sonra okumanızı öneririm.

Olasılık barındıran teorime göre; Mr. Robot aslında Elliot‘un bir tür “kafa” halidir. Şizofrenisinin uzantısıdır. Hayalidir. Aslında kendisidir. Ama onu ayrıca kişiselleştirmiştir. Zaten o hacker grubunun içindedir eskiden beri. Hatta bu kafa gidikliği halleri vs ile tüm farklılığı, ekip tarafından da bilinmekte, seve seve kabul görmüştür. Yani “onu öyle kabul etmişlerdir.” Şimdi bu teoriyi dizinin ilk 2 bölümünden alınan bazı ekran görüntüleri üzerinden test edelim.

sonbisey_mr_robot_ekran_01
#1

Metrodayken Mr. Robot, Elliot‘a sesleniyor. Elliot‘dan başkası tepki vermiyor bu seslenişe.

sonbisey_mr_robot_ekran_02#2

Mr. Robot, Elliot‘ı gizli mekanlarına (f.society) ilk kez götürüp kapıyı çaldığında, kapıyı açan eleman sadece Elliot‘a bakıyor.

sonbisey_mr_robot_ekran_03

#3

Elliot mekana geldiğinde kapıda bekleyen Darlene ile aralarında şöyle bir diyalog gerçekleşiyor:

>
elliot;
-patronun nerede?

darlene;
-pekâlâ, kes zırvalamayı. bize ne zaman kök dizinine erişim izni vereceksin?

elliot;
-ne?

darlene;
-dostum, hadi ama. kök kullanıcı takımını yazdım.
>

sonbisey_mr_robot_ekran_04

#4

Bu sahneden önce Elliot eve geldiğinde duşta Darlene‘i buluyor. (Resmi olarak hiç tanışmadığı birinin evine gizlice girip duş alması ne kadar olağan? Ama zaten hep tanıdığı biri olursa garip olmazdı di mi? Ki sonrasında gelişen muhabbetler de bunu doğruluyor.)

>
elliot;
– oturduğum yeri nereden biliyorsun?

darlene;
– neden bilmeyeyim ki?

elliot;
-bilmem. ben senin nerede yaşadığını bilmiyorum.

darlene; (Bu esnada kız biraz duraklıyor. Hatta “haydaaaa gitti bunun kafa gene” duraklaması ya da “başladı yine tipini dürttüğüm” bakışı atıyor ve)
-pekâlâ… şu anda hiçbir yerde oturmuyorum.
>

sonbisey_mr_robot_ekran_05

#5

Bu sahnede Mr. Robot atari oynuyor. Çıkardığı tüfek sesine sadece Elliot tepki veriyor.

sonbisey_mr_robot_ekran_06

#6

Önceki fotonun hemen akabinde bu enteresan sahneyi izliyoruz. Darlene‘in sorusuna Mr. Robot tam da yanıt vereceği esnada bir adım öne atılıp tam tamına Elliot‘un hizasına geçiyor. Sahne dikkatle incelenirse her şeye rağmen Mr. Robot ile göz göze gelinmediği fark edilecektir. Hatta burada geçen diyaloglar bile “Mr. Robot‘un sözleri hiç söylenmemiş gibi kabul edildiğinde dahi” sırıtmıyor. Bence orada Elliot‘un arada tutan “abuklama” halinin tekrar vuku bulduğunu görüp çaresizlikle kabul etme hali var diğer herkeste, kız dahil. Bakın orada şöyle bir diyalog geçiyor. Mr. Robot‘unkileri yok sayarak da okuyun, bir şey değişmediğini görün.

>
darlene;
-hepimiz önümüze eğildiğimize göre artık lütfen planı duyabilir miyiz? steel mountain konusunda ne durumdayız?

mr. robot;
– eğer yanılmıyorsam bu hatlar hâlâ %100 güvenli değil ve hâlâ colby projesini ortadan kaldıramadık.

darlene;
-gerçekten mi? haftalar oldu. şimdiye kadar link ya da izleri ele geçirirdik. [Farz edelim ki Mr. Robot‘un sözler yok. kız burada “gerçekten mi” derken, Elliot‘un sessizliğini “yerimizde sayıyoruz” anlamında varsayıp sözlerine devam etmiş olabiliyor.]

Muhabbet sonrası Mr. Robot “-ben şurada kafamı toplayacağım.” diyor ama kimse tepki vermiyor. Olay tamamen Elliot‘un sessizleşip kitlenmesi üzerine bir pes ediş…
>

sonbisey_mr_robot_ekran_07

#7

Burada Elliot “benim daireme gelmiş. nerede oturduğumu nasıl biliyor?” diye soruyor ve Mr. Robot “ona odaklanmayalım. Bu sanki hiç çıkamayacağın bir kara deliğe girmek gibi.” diye cevap veriyor. Yani bunun anlamı “Elliot, senin kafa gidik dostum, ve “ben bile” bıktım artık..” demek oluyor bir anlamda..

sonbisey_mr_robot_ekran_08

#8

Elliot mekanı terk ediyor. Kız arkasından “yine mi ortadan kayboluyorsun?” diyor. Elliot olarak kaç kere terk etti ki? Aslında Mr. Robot olarak sık sık yaptığı bir hal bu onun. ekip artık bıkmış. Ama çaresizce kabullenmekteler. Sonuçta ekibin bir parçası.

sonbisey_mr_robot_ekran_09

#9

Burası da en kilit sahnelerden birisi. Burada Elliot psikolojik olarak bir itiraf ve kabullenme seansı yaşıyor. Çünkü bu artık “tamam ekipteyim” deme buluşmasıydı.

Yere düşen kişinin hangi kişi olduğu belirsiz. Sonraki bölüm anlayacağız. Kim olursa olsun göstergeler ortada;

  • Elliot‘un omzuna dokunuyor Mr. Robot. Ama Elliot bundan hiç rahatsız olmuyor.
  • Ya kendi “itiraf etmiş olan” bilinçaltını, o loop eden tarafını itmiş, ondan arınmış oluyor.
  • Ya da kendini atmış oluyor, geçmişteki “fiziksel zararı” tekrar yaşatarak çemberi tamamlamış oluyor.

sonbisey_mr_robot_ekran_10

#10

Gelelim tüm bu teoriyi tersyüz edebilecek ilginç sahneye. Bu sahnede ajanlar ciddi ciddi Mr. Robot ile etkileşime giriyorlar. Umarım Elliot‘un bu derece bir “hayal görme” yönü yoktur. O zaman saçmalayabilir dizi. Olur olmadık sahneler gösterip, sonradan “aaa hayalmiş” dedirtebilir ki kendi ayağına sıkar. Böyle tonlarca dizi var. Ne gerek var.

En güzeli Mr. Robot bir hayal ise, bu sahnede gördüğünün de gerçekten sıradan bir “dilenci” olması. Sonuçta onu orada burada görmüş ve kendi hayalini bu tarz gerçek sahnelerle birleştirmek için zihni hikayeyi “tamamlamaca” yardımı yapmış. Yani böyle olması en hayırlısı olur. Tabi Mr. Robot hayal ise. .

Son olarak dizinin bölüm isimlerinin de çok sevimli olduğunu söyleyebiliriz. Tam ana konsepte uygun:

eps1.0_hellofriend.mov
eps.1.1_ones-and-zer0es.mpeg
eps.1.2_d3bug.mkv
eps.1.3_da3m0ns.mp4
eps1.4_3xpl0its.wmv
eps.1.5_br4ve-trave1er.asf
eps1.6_v1ew-s0urce.flv
eps1.7_wh1ter0se.m4v
eps1.8_m1rr0r1ng.qt
eps1.9_zer0-day.avi

#Sonbisey: Tanıtım videosunu izlemek isteyenleri de böyle alabiliriz:

1
Kimler Neler Demiş?

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir