Yeni Motorola Moto Z modeli

1589

Akıllı telefon üreticisi Motorola iki yeni modelini kısa zaman önce kullanıcılara tanıttı. Eylül ayında piyasaya giriş yapmaya hazırlanan Motorola Moto Z önemli özellikler ile birlikte geliyor. Daha önce piyasaya sürdüğü modellerle önemli bir satış rakamına ulaşamayan Motorola, Motorola Moto Z ile akıllı telefon piyasasında büyük erkanlı akıllı telefon furyasına ayak uydurarak piyasada varlığını hissettirmek istiyor. Bizde Motorola Moto Z akıllı telefonun detaylı incelemesini yaparak Motorola’nın akıllı telefon piyasasında kendine yer edinip edinemeyeceğini yorumlayacağız.

motorola moto z

Motorola Moto Z akıllı telefon Android 6 işletim sistemiyle birlikte geliyor ve sadece 136 gram ağırlığında hem büyük ekranlı bir model olup hem de sadece 136 gram ağırlığında olması kullanıcılar için önemli bir özellik olarak ön plana çıkıyor. Oldıkça dayanıklı bir kasaya sahip Motorola Moto Z ısınmalara karşı oldukça hassas olarak tasarlanmış. Siyah, gri ve altın olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürülecek akıllı telefonun temel özellikleri bu şekilde yer alıyor.

Cihazın ekran özelliklerine bakacak olursak 5.5 inç ekran boyutuna sahip ilk başta da belirttiğimiz gibi Motorala artık büyük ekranlı  modeller arasında kendini hissettirmek istiyor bu yüzden büyük ekran tercihini iki yeni modellinde tercih etmiş. 1440x 2560 piksel gibi yüksek ekran çözünürlüğüne sahip olan Motorola Moto Z’nin 535 ppi gibi ultra yüksek düzeyde piksel yoğunluğu bulunuyor buda görüntüye bakmaktan ziyade hissetmek anlamına geliyor. SUPER AMOLED ekran teknolojisi ile telefon ekranı tüm standartların üzerinde özelliklerle geliyor. Ayrıca Motorola Moto Z’nin ekranı Corning Gorilla Glass teknolojisi ile çizilmelere karşı dayanıklı cama da sahip.

Bir akıllı telefon için en önemli özelliklerin başında gelen kamera özelliklerine bakarsak 13 MP çif Led flaşa sahip arka ana kamerası ve 5 megapiksel yine flaşa sahip ön kamerası bulunuyor. Cihazın arka kamerası ile 3840 x 2160 piksel çözünürlüğünde yani 4K video kaydı yapılabiliyor. Ekstra olarak video boyutunu biraz daha alt seviyede tutmak isteyenlerde telefonla 1080p Full HD video kaydıda yapabiliyor. Ön kamerasını kullanarak görüntülü konuşma yapılabildiğini de ekleyelim. Arka kamerasının 1.12 mikron piksel boyutu bulunuyor. Donanım özelliklerinde ise optik görüntü sabitleme ve otofokus gibi özellikler yer alıyor. Kameranın yazılım özellikleri arasında ise yüz algılama, zamanlayıcı, dijital zoom ve coğrafi etiketleme özellikleriyle kameradan tam anlamıyla verim alınabiliyor.

Motorola Moto Z’nin donanım özelliklerine bakarsak dört çekirdekli 2200 MHz 64 bit işlemci kullandığını görüyoruz, cihazda yine Qualcomm Snapdragon 820 sistem yongası kullanılmış ve Adreno 530 grafik işlemcisiyle desteklenmiş durumda. Tabiki bu özellikler çoğu kişi için ne anlam ifade ediyor tarzında tepkilere neden olabiliyor ancak kısaca şunu söylemek gerekirse 2016 yılının ilk yarısında tanıtılan hiçbir modelde bu kadar yüksek düzeyli özelliklere sahip bir akıllı telefon tanıtılmadı. 2016 yılında şuana kadar tanıtılan en iyi 3 model arasına rahatlıkla girebileceğini söylemek yanlış olmaz. Farklı olarak 4 GB RAM kullanılmış ve 64 GB dahili depolama alanının yanı sıra takabileceğiniz en yüksek microSD kartıda destekleyerek bir akıllı telefondan donanımsal olarak bekleyebileceğiniz tüm özelliklerin yer aldığını ekleyelim ve cihazın batarya özelliklerine bakalım. 2600 mAh batarya ise şuana kadar bahsettiğimiz özelliklerin aksine tam bir hayal kırıklığı desek yeridir. Bu kadar özellikten tam ve uzun süreli verim almamız için biraz daha büyük batarya tercih edilebilirdi. Şöyle ki  kısa zamanlı bir oyun sonrası bile pil yüzdesi oldukça alt seviyelere kadar gelebilir. Normal kullanımda ise cihazı yinede günlük olarak şarj etmeniz gerekecektir.

Motorola Moto Z’nin artı ve eksi yönlerini bir araya toplarsak; 5.5 inç gibi büyük bir ekrana sahip olması, 535 ppi gibi ultra yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip olması, 4 GB RAM kullanılması, hızlı mobil veri desteği 4G bağlantısının bulunması, oldukça ince bir tasarıma sahip olması, dayanıklı bir kasa ile gelmesi cihazın önemli pozitif özellikleri arasında kendine yer ediniyor. Cihaz için olumsuz bir eleştiri yapmak doğru olmaz fiyat açısından ülkemizde doğru bir politika belirlenirse satın alınabilecek en iyi Android cihazlar arasında kendine yer edinebilir ve Motorola bu kadar ki en iyi satış rakamına ulaşır düşüncesindeyiz. Cihazın Eylül 2016’da piyasada olacağını tekrardan hatırlatalım.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir