Mısır’da Namus Eylemi

1484

Mısır, iki adasını Suudi Arabistan’a verince, binlerce kişi “toprak namustur” diyerek eylem yaptı. Geçen hafta Mısır’da Cumhurbaşkanı Sisi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile görüşmüştü. Sisi, Kızıldeniz’de bulunan iki adayı, Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan’a verdi. Mısır bu iki adanın Suudi Arabistan’a ait olduğunu dair 9 belge yayımladı. Topraklarının verildiğini öğrenen binlerce Mısırlı, sokağa çıktı. Eylemlerin merkezi Kahire’de binlerce kişi meydanda toplandı. Bu eylem bir anda yayıldı ve İskenderiye, Şarkiyye ve Dimyat’a sıçradı.

TOPRAK NAMUSTUR EYLEMİ
misir-namus-5697

Mısır’da binlerce kişi “toprak namustur” sözüyle caddelere çıkınca, polis göstericilere karşı sert müdahalede bulundu. Başkent Kahire’nin Mühendisin bölgesinde yer alan Mustafa Mahmud Meydanı, Giza’daki İstikamet Camisi, Abbasiyye Meydanı yakınlarındaki Merc bölgesi ve Gazeteciler Sendikası tarafında insanlar toplandı.

EYLEMCİLERİN KALBİ TAHRİR MEYDANI’NDA ATIYOR

tahrir-meydani-eylem-65863

Mısırı’ın farklı yerlerinde toplanan eylemcilerin gitmek istediği tek alan Mısır’ın en büyük alanı, eylemcilerin kalbi olan Tahrir Meydanı. Mısır polisi, eylemcileri bu alana sokmamak için Tahrir Meydanı’na giden yolları kapatmış, otobüs yollarının güzergahını değiştirmişti. Mısır Polisi ise eylemcilerin dağılması için önce uyarıda bulundu, uyarıya dikkate almayan eylemcilere karşı biber gazı ile dağıtmak istedi.

SİSİ: BU TOPRAKLAR SUUDİ ARABİSTAN’A AİT

sisi-9864

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bu iki ada hakkında açıklamalarda bulundu. Sisi, Mısır’ın topraklarındaki haklarını her zaman koruyacağını açıkladı. Yalnız bu iki adanın Suudi Arabistan’a ait olduğunu belgelerle gösterdi.

TİRAN VE SANAFİR ADASI

tiran-sanafir-adasi-6984

Tiran Adası, Akabe Körfezi’ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı’nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası’nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası’nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası’nın ise 33 kilometrekare büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir