Mısır’da Bulunan Sıcak Kum Hamamları

2091

Gün geçmiyor ki dünyada garip bir moda başlamasın. Mısır’ın Siwa kentinde hamama bakış açınızı değiştirecek bir uygulama mevcut: “Sıcak Kum Hamamı”. Yaz aylarında sıcaklığın 37 derecenin altına düşmediği Mısır’da insanlar şifayı sıcak kumlarda buldu. Kum banyosu aslında eskiden beri uygulanan geleneksel bir tedavi yöntemi.

siwa-sand-bath-2[2]

Yerel doktorlara göre kum banyoları; romatizma, kısırlık, iktidarsızlık gibi pek çok soruna çözüm oluyor. Peki bu yöntem nasıl uygulanıyor?

siwa-sand-bath-11[6]

Güneşin en tepede olduğu zamanda, tesisin profesyonel çalışanları tarafından çölde belirlenen yerlere gömülürsünüz. Tabi çıplak olmanız lazım. Başınız dışarıda kalacak şekilde 10-15 dakika beklersiniz.

siwa-sand-bath-6[6]

Kumdan çıkarıldıktan sonra battaniyelere sarılıp sauna çadırlarına götürülürsünüz.

siwa-sand-bath-4[2]

Sauna amacıyla yapılmış çadırlarda biraz kendinize gelirsiniz, vücudunuz sıcaklığa uyum sağlamaya çalışır.

siwa-sand-bath-5[2]

Ve bu çadırlarda sizi rahatlatacak bitki çayları içersiniz. Tedavi süresi boyunca soğuk bir şeyler yemenize ya da içmenize izin vermezler.

siwa-sand-bath-20

Akşamları tesise ait evlere gidersiniz, üstünüzü değiştirip yemek yersiniz. Fakat tedavi sonuna kadar banyo yapmak, vücuda soğuk bir şeyler temas ettirmek yasak. Aksi takdirde tedavi işe yaramaz.

siwa-sand-bath-14[6]

Tesisin günlük ücreti her şey dahil 38 ile 51 dolar arasında değişiyor. Ülkede karışıklık çıkmadan önce çok fazla turist kum banyosu için bu kente geliyordu. Şu an turistler korktuğu için Mısır’a seyahat etmiyorlar. Onlar da kendi ülkelerindeki insanlara hizmet veriyor.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir