Milletvekili Dokunulmazlığına Kılıçdaroğlu’ndan Evet CHP’den Hayır Oyu

1864

Ak Parti’nin milletvekilleri dokunulmazlığını kaldırılması teklifine CHP Genel Başkanı Kemal Kıllıçdaroğlu’ndan “evet” oyu kullanacaklarını söylerken, CHP’den bazı milletvekilleri, bu durumun iktidara yaradığı için “hayır” oyu kullanacaklar.

milletvekili-dokunulmazligi-5469

Ak Parti’den milletvekili dokunulmazlığı değiştirilmesi için Anayasa teklifi. Ak Parti, mevcut olan dokunulmazlık sistemini değiştirmek istiyor. Değiştirme sebebi olarak HDP’nin “özerklik” üzerine olan tutumu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise milletvekillerin dokunulmazlığını sadece HDP üzerinden değil, tüm milletvekilleri için olması gerektiğini söyledi. CHP liderinin bu isteğine Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan olumlu gördü. Milletvekili dokunulmazlığı Genel Kurul’a geldiğinde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “evet” oyu kullanacaklarını söylerken, CHP’den bazı isimler Genel Kurul’da hayır oyu kullanacaklarını açıkladılar. CHP’de sistemde Anayasal değişikliklerinde grup kararı alınmaması. Özgür irade üzerinde milletvekillerinin dilediği oyu kullanma durumu mevcuttur.

baris-yarkadas-64589

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş milletvekili dokunulmazlık oylamasında “hayır” diyecek olan milletvekillerinden. Yarkadaş’ın hayır oyu kullanma sebebi: Parlamenter sistemin zedeleneceği ve Başkanlık Sistemi’ne geçiş olarak görmesi.

mehmet-bekaroglu-555547

CHP Milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu da “hayır” diyecek olan milletvekillerinden. Mehmet Bekaroğlu’nun hayır oyu kullanacağını açıkladı. Hayır oyunu kullanma isteği içinde olan Bekaroğlu “Yargının bugünkü haliyle dokunulmazlıklar kaldırılırsa, tüm CHP’li ve HDP’li milletvekilleri ceza alır; AKP’liler de aklanır” açıklamasında bulundu.

sezgin-tanrikulu-6596

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “hayır” oyu kullanacağını Twitter’dan duyurdu. Tanrıkulu dokunulmazlık için neden hayır oyu sorusuna şu şekilde cevap verdi Twitter’dan: “Dokunulmazlıkları AKP’nin siyasal çıkar ve Gündem mühendisliğine hapsolarak tartışmayı doğru bulmadım, bulmuyorum; nokta!”

CHP’NİN HAYIR OYLARINDAN ÖTÜRÜ YASA MECLİSTEN GEÇMEYEBİLİR

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen iki parti “Ak Parti ve MHP” tüm milletvekilleriyle evet oyu kullanacaklarını açıklasalar da Anayasa değişikliği CHP’den dolayı olmayabilir. Ak Parti ve MHP’nin toplam milletvekili sayısı 356. Anayasa değişikliği için en az 367 milletvekili oyu gerekiyor.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir