Mevsimsel grip nedir ? belirtileri nelerdir ?

878
mevsimsel grip
mevsimsel grip

mevsimsel grip nedir / mevsimsel grip belirtileri nelerdir

Mevsimsel grip, influenza A ve B virüslerinin akut solunum yolunda oluşturduğu enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle kış mevsiminde çok yaygın olarak (salgın) solunum yolu ile yayılır. Kişiden kişiye geçerek hastalık ilerler ve toplumsal açıdan risk oluşturabilir.
Mevsimsel Grip Belirtileri Nelerdir?
Burun akıntısı
Ateşli titreme
Öksürük
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Yorgunluk ve halsizlik
Mevsimsel Grip Nasıl Tedavi Edilir ?
Mevsimsel grip genellikle tedaviye gerek duymadan 7 ile 10 gün arasında iyileşme gösterir. Fakat bazı durumlarda kişinin ilaç ve bir takım destekler alması gerekebilir. Şeker hastalığı, astım, kalp yetmezliği gibi hastalar mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmelidir. Kronik hastalığı bulunmayıp, mevsimsel gribe yakalanan kişiler için ise öncelik toplumsal alanlardan uzmak durması gerekmektedir. Okul, sinema, otobüs vb. gibi kapalı alanlar hastalığın diğer kişilere de kolayca geçmesine yol açacak ve diğer kişiler içinde rahatsızlık baş gösterecektir.
Mevsimsel grip sürecindeki hastalar mutlaka iyi beslenmeli, yeterince istirahat etmeli ve bol bol sıvı tüketmelidir. C vitamini barındıran zengin besinlerden tüketmek iyileşme hızını arttıracaktır. Bol C vitamini tüketimi de ayrıca gripten korunmak için ideal yöntemdir.
Öksürük mevcut ise, aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı ve boğaz kuruluğu önlenmelidir. Yüksek ateş için ise doktorun önerdiği ateş düşürücüler kullanılabilir. Yine aynı şekilde kas ve eklem ağrıları içinde doktor tarafından verilecek ilaçlar kullanılmalıdır.
Doğal yollardan çözüm aramak istiyorum diyorsanız. Yüzyıllardır kullanılan geleneksel ıhlamur, adaçayı, papatya çayı, elma çayı, nane limon gibi içecekler de hastalık süresince çok aşırı sıcak olmayacak şekilde bol bol tüketilirse iyileşme hızlanacaktır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir