Mevlevilik Hakkında 10 Şey

1863

1. Mevlevilik esasında Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölümünden sonra kurulmuştur ve onun dünyevi ve tasavvufi düşüncelerine dayanır.

2.Mevleviliğin felsefesi dünyevi tutkulardan ruhun arınması ve kalbin sadece Allah sevgisi ile dolmasına dayanır.Mevlana’nın düşünme sisteminde tüm insanlar eşittir ve insanların birlik olması adına hoşgörü ve sevgi bulunur.

3. Mevlevilik kurallarının başında maddi ve manevi anlamda temiz olabilmek ve insanlığa hizmet edebilmek gelir. Diğer önemli kural ise insanlara her anlamda örnek olabilecek iyi ve güzel davranışlar sergileyebilmek gelir.

mevlevilik

4. Mevlevilikte sema ; Sema işitme kökenli bir sözcük olup Mevlevilik ayini esnasında duyulan musikiye eşlik ederek kendinden geçip dönmektir. Bu esnada yapılan her hareketin tanrısal bir anlamı vardır. Mevlana’nın Sema için söylediği bir söz ” Sema aşıkların bayramıdır.”

5.Semazenlerin kıyafetleri de belli bir düzen ve anlam içerir. Örneğin ; siyah hırka nefsin mezarını temsil eder.

6.Mevlevi ayinlerde en çok kullanılan enstrüman Ney ve Kudüm’dür. Her hareketin, giyilen her bir parçanın anlamı olduğu gibi enstrümanın çıkardığı ses de derin anlamlar içerir. Örneğin Ney’den çıkan ”Hu” sesi ruhların yaradılışını ve bedene girerken ki çıkardığı ses ile eşleştirilir.

428614_316794891717815_100001619201462_880491_800281164_n

7.Mevlevilikte Çile kavramı esasında nefse edilen zulumden çok kendini tanıma adına ölçülü bir kendine kapanışı gerektirir.

8.Mevlevilikte dervişliğin mertebeleri vardı. Bunun için belli aşamalardan geçilmeliydi. Aşamalardan geçildikçe dervişlik mertebeleri de artıyordu. Bu mertebeler 18 taneydi ve dervişlerin her mertebesinde özel bir deftere işlenmekteydi.

9.Günümüzde Mevlevilik maalesef turistik bir anlam içeriyor. Her ne kadar Mevleviliğe olan ilgi yurt sınırlarını aşsa da bunun anlamı, esasında olması gereken anlamın dışında gösteri boyutunda yaşanmaktadır. Fakat Mevlana’nın işlediği birlik duygusu ve tüm insanlara karşı olan hoşgörü, saygı ve sevgi anlayışı tüm insanlığı asırlarca beslemiş ve beslemeye de devam edecektir.

sebiarus2

10.Son sözü Mevlana’nın 7 öğüdüne verelim dedik;

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir