Mesut Barzani’den PKK’ya ve PYD’ye sert sözler

1685

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani son günlerde yaşanan PKK’nın ve PYD’nin çatışmalarını çok sert bir dille eleştirdi. Mesut Barzani, Irak’ın Kuzey tarafında kendi bölgelerinde sivil halka hiçbir şekilde zarar vermediklerini açıklarken; PKK’nın ve PYD’nin Kürtlere karşı yaptıklarını kabul edilemez olarak niteledi. Mesut Barzani, PKK’nın çıkmaz bir sokağa girdiğini, PYD’nin ise Baas Rejimi’nden daha da kötü olduğunu açıkladı.

Türk Hava Yolları, Irak’ın Erbil İli’ne direk seferlerini başlattı. Ak Parti Milletvekilleri Mehdi Eker, Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Abdullah Ağralı ve Orhan Miroğlu görüşen Mesut Barzani, PKK ve PYD ile ilgili eleştirilerde bulundu. PKK’nın sivil Kürtleri hedef aldığını ve bu durumun PKK’nın çıkmaz bir sokağa girdiğini söyleyen Barzani “PKK’nın şiddeti şehirlere taşıması, sivilleri hedef alması ve zarar vermesi çok yanlış. PKK çıkmaz bir sokağa girdi. Biz 50 yıl rejime karşı mücadele verdik. Ama bir tek sivile zarar vermedik. Bizim mücadelemiz sırasında, bir bölgenin etrafı sarıldı her şey tamamdı ama babam sivillere zarar gelmesin diye bize oraya girmemize izin vermemişti. Biz sivillerin yanı sıra, okullara, enerji tesislerine ve yollara da zarar vermedik. Biz her zaman 10 yıl barışı beklemenin bir gün savaşmaktan daha iyi olduğunu savunduk.” açıklamasında bulundu.

PYD’NİN YAPTIĞINI BAAS REJİMİ YAPMADI

pyd-6961

PYD’nin Suriye’deki işlevinin çok yanlış olduğunu söyleyen Mesut Barzani, PYD’den kaçan aşiret liderlerinin o bölge hakkında söyledikleri sözlerden çok etkilendiğini açıkladı. PYD’nin zulmünü Baas Rejimi’nde bile görmediklerini dile getiren Mesut Barzani, Esed’in PYD’yi kullandığını ama PYD’ye dair herhangi bir söz vermediğini açıkladı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir