Merly Streep’in İzlenmesi Gereken 10 Performansı

2130

1950 doğumlu sanatçı, Hollywood’un vazgeçilmez oyuncularından. İlk televizyona çıkışı 1977’den beri 14 ödül alan ve sayısız adaylığı olan bu şahane oyuncunun, filmde konuk oyuncu olarak oynaması bile, filmi efsaneleştirir.

 18 Akademi Ödülü  ve 28 Altın Küre adaylığına gösterildi ve bunlardan sekizini kazandı. Bunların yanında Emmily Ödülü, Cannes Film Festivali ve  Sinema Oyuncuları Derneğinden aldığı bir çok ödülde var. 13 dalda Oscar’a aday gösterilen oyuncu, “Oscar’a en çok aday gösterilen oyuncu” ünvanını da taşıyor. 3 Oscar ödülü olan sanatçı bunların hepsini, hak ettiğini düşünüyoruz. Ödüllerle takdir edilip, tebrik edilirken, seyircinin de favori oyuncularından olmayı başardı.

Başta “The Simpsons” animasyon dizisi olmak üzere bir çok animasyonda seslendirme sanatçılığı da yapıyor. Bir çok yönüyle herkesin takdirini alan oyuncu, düzgün çizgisini bozmadan ilerleyen kariyer hayatında, herkesin üzerinde etki bıraktığı filmleri derledik.

#1 Hope Springs – Aşk Yeniden 2012

Filmde Streep’e Tommy Lee Jones ve Steve Carell eşlik ediyor. Monoton bir evlilikleri olan çift, evlilik terapistine gitmeye karar verirler. Terapistin de yardımıyla, aşklarını ve evliliklerini alevlendirmeye çalışan çiftin hayatını konu alıyor film.

#2 The Bridges of Madison County – Yasak İlişki 1995

Filmde Streep’e eşlik eden ve yönetmenliğini üstlenen yetenekli adam Clint Eastwood. Evli ve çocuklu bir kadının gönlünü kaptırdığı aşk hikayesini anlatan bir film. Bu filmde En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ında aday olarak gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=_bXG1KBHqj0

#3 The Devil Wears Prada – Şeytan Marka Giyer 2006

Anne Hathaway ile başrolü paylaştığı filmde, moda sektörünün önde gelen markalarından birinin sahibi rolünü oynuyor. Beklenilenin aksine, çok sert ve disiplinli bir yapıya sahip modacı, yeni kızın canına okuyacaktır.

#4 Julie & Julia – 2009

Filmde zaman ve mekan olarak farklı olsa da aynı hayatlara ve sorunlara sahip iki kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatıyor. Kadınların yapamayacağı hiç bir şeyin olmadığını kanıtlayan film, komedi dram tarzında. Filmde Streep’e Amy Adams eşlik ediyor.

#5 Kramer vs. Kramer – Kramer Kramer’a Karşı – 1978

Merly Streep’in ikinci viyona giren filmi olan Kramer Kramer’a Karşı’da yine usta bir oyuncu ile Dustin Hoffman ile başrolü paylaşıyor. Boşanmaya karar verdikten sonra asıl ebeveyn olmanın nasıl bişey olduğunu öğrenmeye başladıkları hikayeyi anlatan bir film.

#6 Doubt – Şüphe 2008

Filmde,  Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams eşlik ediyor. 1960’larda geçen film bir kilisede, o zamanın daha alışmamış siyahi çocuğun ve pederin etrafında dönen bir hikayesinden bahsediyor. Çocuk ile pederin çok yakınlaşması ve iki rahibenin şüpheye düşmesi üzerine, korku ve gücün disiplinine inanan rahibenin pedere karşı olan savaşını anlatıyor.

#7 Adaptation – Tersyüz 2002

Dönemin en meşhur kitaplarından birini Hollywood filmi için senaryolaştırmaya çalışan yazarın üst üste gelen sıkıntıları ve ikiz kardeşi ile sıkıntılarını anlatan filmde, Nicolas Cage ve Tilda Swinton eşlik ediyor.

#8 Lions for Lambs – Arslanı Kuzulara 2007

Afganistan’da ki savaşa katılmaya karar veren, senatör, gazeteci ve bir üniversite profesörünün hayatından ilham alınarak ortaya çıkarılan filmde, Streep’e eşilik eden oyuncular, Tom Cruise ve usta oyunculardan bir diğeri  Robert Redford.

#9  The Iron Lady – Demir Leydi 2011

1982’de yaşanan krizin hikayesini anlatan filmde o dönemin İngiltere’sinde başında olan Margaret Thatcher ve yaşananları konu alıyor. Margaret Thatcher’ı oynayan Streep bu rol için biçilmiş kaftan.

https://www.youtube.com/watch?v=wtscJqh8FqY

#10 Into the Woods – Sihirli Orman 2014

Büyüdüğümüz masalları ve kahramanları işleyen filmde, Merly Streep, Uzun sapsarı saçlı Rapunzel’in koruyucu annesi ve cadısı rolünü oynuyor. Kötü cadınında kötü olmadan önceki naifliğini hissettiren oyuncuya bir çok ünlü isimde eşlik ediyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir