Masa, Sandalye, Abajur Şeklinde Büyüyen Ağaçlar

2585

Full Grown, İngiltere merkezli ilginç bir mobilya firması. İlginç çünkü bildiğimiz mobilya firmalarından değil. Burada mobilyalar, kesilen ağaçlardan yapılmıyor; ağaçlar mobilya şeklinde büyütülüp sonra kesiliyor. Bir ağacın, bir sandalyeye dönüşmesi 4 ile 8 yıl arasında bir zaman alıyor.

full-grown-gavin-munro-4

Bu fikrin sahibi Gavin Munro’nun küçüklükten gelen bahçe merakıyla birlikte, omuriliğini güçlendirmek için girdiği bir kaç operasyon da böyle bir çiftlik kurmasına yardımcı olmuş. Metal bir iskele giyerek saatlerce kıpırdamadan durmasını gerektiren tedavi sonrası iyileşme zamanları, çiftlikle ilgili aşılama ve birbirine yapıştırma gibi işlemleri bol bol düşünmesini sağlamış.

full-grown-gavin-munro-2

Munro, şu anda 2017’de satılmak üzere yaklaşık 400 tane mobilya yetiştiriyor.

full-grown-gavin-munro-3

Ağaçlara şekil vererek yetiştirmek aslında eskilere dayanan bir teknik. Mısır’da, Çin’de, Yunanistan’da, Hindistan’da ve daha pek çok ülkede birkaç yüzyıldır uygulanıyor.

full-grown-gavin-munro-6

Munro, genç bir fidanı plastik kalıplar yardımıyla önceden belirlenmiş yollarla büyütüyor. Yıllarca budamalar, şekil vermeler yapılıyor ve mobilyanın son hali ortaya çıkıyor.

full-grown-gavin-munro-10

full-grown-gavin-munro-9

full-grown-gavin-munro-8

full-grown-gavin-munro-5

full-grown-gavin-munro-1

full-grown-gavin-munro-11

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir